239. kolo (ďalšie kolo 19.01.2014)
 Body Interpret
Skladba
VypočuťPočet
kôl
FórumĎalšie
120 Imrich Šebo
Dal si nám nádej
5(0)>>
215 N.D.E.
Láska, radost a pokoj
10(4)>>
310 Nona
Múdrosť
7(1)>>
49 Soňa Ferencová
Je to tak ťažké
6(1)>>
59 Daniel Kostka a Lucia Štecová
Krajina piesní
10(2)>>
6
()>>
74 Katarína Šebeňová
Príď Bože
8(2)>>
83 ADAM
Okná láske dokorán
7(1)>>
92 Jolana Vavřinová
Ďeťátko
7(1)>>
O0 Talitha
Talitha
5(0)>>
N- David DAVE
Vymyslená nie si
4(0)>>
Vitajte opäť v rebríku GosAmKy, ktorý sme tu vyše roka nemali. Toto je rebrík z roku 2012 a postupne budú pribúdať novinky. V ďalšom kole sa stretneme už 19.01.2014.

ROZHOVOR s Davidom DAVE

DavidJopcik.jpg
Zdravím. Stručne pár vetami predstav vašu kapelu (odkiaľ ste, aký štýl hráte, zostava kapely ...).

Volám sa David DAVE(umelecké meno), vlastným menom Dávid Jopčík. Som zo Zákopčia-meľebná dedinka na Kysuciach :) Moja kapela skoro taktiež pochádza zo Zákopčia, sú to totiž moji dvaja bratia Tibor(bicie), Ľuboš(gitara) a hrá s nami aj Pavol Sliviak(basa). Čo sa týky štýlu hudby, orientujem sa na pop, pop-rock.

Obzri sa trochu za rokom 2011, aký bol? Čo ti dal a čo vzal?

Rok 2011 bol veľmi zaujímavý, vtedy sme fungovali viac-menej ako kapela pod názvom Karmel. Mohli sme zažiť veľa nových skúseností, zážitkov. Zahrali sme si na festivaloch, koncertoch a iných akciách. Teraz sa orientujem skôr na sólovú tvorbu.

Ktoré z koncertov, ktoré ste odohrali, ti najviac utkveli v pamäti?

Najviac mi utkvel asi koncert- Karmel&J´Dancers show, ktorý sa konal nedávno na Rakovej. Bol to koncert pre mladých ľudí a nielen pre nich. Fanúšikovia boli úžasní. Dôležitejšie pre mňa však je, či preniklo posolstvo mojej hudby do ich vnútra.

Keby ste dostali 3 ponuky – viesť chvály, účinkovať na kresťanskom festivale a účinkovať na ‘svetskom‘ festivale, ktorá z týchto ponúk by bola pre vás najlákavejšia? Čo vnímate ako plusy a mínusy každej z týchto troch typov akcií?

Nemal by som problém vystúpiť na žiadnej z týchto ponúk. Najviac sa však orientujem na popovú a tanečnú hudbu. Myslím si, že chválové koncerty sú určené pre skupinu ľudí, ktorí hlbšie prežívajú svoju vieru. Nevýhoda podľa mňa je, že často tlačia birmovancov na takéto akcie, z ktorých prídu veľakrát znechutení. Za mínus pre kresťanské akcie pokladám nízku kvalitu. Častokrát sa stáva, že akcie sú nepripravené, nekvalitní zvukári... Svetský festival je tiež výborná vec, ale len pre zábavu. Bohužiaľ nenájdeme tam nejaké duchovné aktivity.

Aké nahrávky ste doteraz urobili? Máte ukážky svojej tvorby na webe?

So skupinou Karmel sme vydali v roku 2010 album s názvom „Niečo mi chýba“. Na bandzone.cz si ľudia môžu vypočuť moju tvorbu, prípadne aj stiahnúť. Samozrejme, že aj na facebooku a youtube ma môžu ľudia počuť a vidieť.

Prečo hráte práve kresťanskú hudbu?

Moju tvorbu nepovažujem čisto len za kresťanskú. Chcem ľuďom poukázať že Boh je živý prostredníctvom hudby a veľmi dôležité pre mňa je posolstvo, ktoré do nej ukrývam. Chcem žiť dobrý kresťanský život a k tomu robiť aj dobrú hudbu.

Myslíte si, že kresťanská kapela musí mať kresťansky orientované texty?

To určite nie. Kresťanská kapela pre mňa znamená, že svojím životom a hodnotami poukazuje na správne morálne a kresťanské hodnoty. Texty napíše sám život.

O čom je text piesne, ktorú si poslal? Čo motivovalo autora práve k tejto téme?

Textom chcem vyvrátiť myšlienku, že Boh je len vymyslený a neexistujúci. Opisujem aký je úžasný a skvelý.

Myslíš si, že kresťanská scéna zaostáva v kvalite za profánnou (svetskou)?

Bohužiaľ na Slovensku určite áno. V zahraničí je to však trochu iné, pretože tam nekladú veľký rozdiel medzi kresťanskú a profánnu hudbu. Mnohí kvalitní kresťanskí zahraniční hudobníci sú aj častokrát ocenení.

Má podľa teba šancu kresťanská kapela osloviť neveriacich ľudí? Ak áno, ako?

Podľa mňa každá kresťanská kapela by mala mať za cieľ osloviť aj neveriacich ľudí. Samozrejme, že má šancu. Musí vedieť urobiť kvalitnú a dobrú show, kde poukáže na posolstvo.

Hrávate aj na ‚svetských‘ koncertoch? (Teda nie kresťanských akciách)

Zataľ som tú možnosť nemal.

Toto je 5 slovenských kresťanských kapiel, rôznych štýlov. Ku každej napíšte niekoľko viet, ktoré podľa vás danú kapelu najlepšie vystihujú (môžete uviesť plusy aj mínusy): LÁMAČSKÉ CHVÁLY, CUKOR A SOĽ, SALEZIÁNI, N.D.E., REGIMENT.


Lámačské chvály- výborná worshipová kapela, ktorú poznám už dosť dlho. Páčia sa mi svedectvá, ktoré Braňo Letko ľuďom podáva.
Cukor a soľ- kapela, ktorá má svoj vlastný štýl, osobne ich moc nepoznám.
SALEZIÁNI- kvalitná pop-rocková kapela, ktorú si veľmi rád vypočujem, vedia osloviť mladých.
Regiment- zostava, ktora dokáže urobiť poriadnu show a tým zaujať mladých.

Ako by si postupoval (a možno sa ti to už stalo), ak člen kapely zakolíše vo viere, proste ak má obdobie pádov?

V prvom rade by som použil modlitbu, čo je základ. Bez modlitby by som mu nemohol pomôcť.

Aká je tvoja rada pre mladého človeka, bojujúceho s hriechom? Môže to byť drogová závislosť, alkohol, sebaukájanie či iné bežné problémy...

Ťažko je poradiť v takýchto situáciach, lebo všetci bojujeme s hriechom. Mojím základným útočiskom je modlitba ale nie je to ľahké v takýchto situáciach sa modliť. Človek by sa mal začať niečomu venovať naplno, rozvíjať svoj talent.

Myslíš si, že existuje hranica, nazvime to ‚morálky‘, ktorú muzikant – kresťan nesmie prekročiť?

Samozrejme že existuje. Muzikant-kresťan musí v prvom rade žiť morálne správne, tým sa považuje za kresťanského muzikanta, nie tým, akú hudbu tvorí.

Čo robíš, keď ťa láka hriech?

Je to veľmi ťažké, ale práve vtedy sa modlím, aj keď sa mi vôbec nechce. Práve v takýchto chvíľach je veľmi ťažkké sa pomodliť, ale modlitba nie je o pocitoch či sa mi chce alebo nechce.

Čo pre teba znamená viera v Boha?

Viera v Boha je súčasť môjho každodenného života. Nie je to len nejaký vrchol mojich hodnôt ale je to niečo v mojom živote na základe čoho žijem a sa snažím žiť. Je rozdiel veriť v niečo a veriť niečomu. Ja verím Bohu nie len v Boha :)

Ako si predstavuješ nebo?

Neviem si ho predstaviť, lebo je tak úžasne, že je až nepredstaviteľné.

Čo chceš v hudbe dosiahnuť?

Hudba je pre mňa veľmi dôležitá a chcem sa jej venovať naplno. Chcem robiť hudbu s posolstvom pre ľudí a budem sa o to snažiť čo najviac.

Kde vás môžu vidieť a počuť vaši fanúšikovia v blízkej budúcnosti?

Fanúšikovia ma môžu vidieť v prvom rade na facebooku-David DAVE, ďalej si môžu vypočuť a dokonca aj stiahnuť moju tvorbu na bandzone.cz. Na týchto stránkach budem mať ďalšie info, koncerty atď.

Ďakujeme za rozhovor.

Rozhovor nie je upravovaný, je presným prepisom odpovedí kapely.
Za gramatickú správnosť zodpovedá samotná kapela alebo interpret.