238. kolo (ďalšie kolo 19.03.2012)
 Body Interpret
Skladba
VypočuťPočet
kôl
FórumĎalšie
111 Imrich Šebo
Dal si nám nádej
5(0)>>
210 ADAM
Okná láske dokorán
7(1)>>
3
()>>
44 Jolana Vavřinová
Ďeťátko
7(1)>>
53 N.D.E.
Láska, radost a pokoj
10(4)>>
62 Daniel Kostka a Lucia Štecová
Krajina piesní
10(2)>>
70 Katarína Šebeňová
Príď Bože
8(2)>>
80 Nona
Múdrosť
7(1)>>
90 Talitha
Talitha
5(0)>>
O0 Hrieshnick
Líšky
9(1)>>
N- Soňa Ferencová
Je to tak ťažké
6(1)>>
Vitajte v ďalšom kole GosAmKy. Máme 1 novinku, SOŇA FERENCOVÁ. Vypadáva HRIESHNICK, hoci nezískal ani bod rovnako ako ďalší štyria interpreti, ale pri zhode bodov vypadáva podľa pravidiel ten interpret, ktorý účinkuje v rebríku dlhšie. V ďalšom kole sa stretneme o 2 týždne 19.03.2012. Pripomeňme si výročie - 1. marca oslavuje GosAmKa 11 rokov od svojho vzniku.

ROZOHOVOR so SOŇOU FERENCOVOU

SonaFerencova.jpg
Zdravím ťa Soňa. Stručne pár vetami predstav seba a svoju kapelu (odkiaľ ste, aký štýl hráte, zostava kapely...).

Zdravím všetkých poslucháčov GosAmKy. Naša kapela je z Bratislavy. Hudba sa pohybuje na pomedzí štýlov blues-rock, pop a folk. Ja skladám piesne, v kapele spievam a hrám na gitare. Na basovej gitare ma sprevádza Jozef Káčer a na bicích Dominik Zajíček.

Obzrime sa trochu za rokom 2011, aký bol? Čo vám dal a čo vzal?

Rok 2011 bol pre nás kľúčovým. Zostavili a nacvičili sme repertoár, dohodli sme sa na stabilných pravidlách fungovania kapely. Oťukali sme sa na prvých akciách.

Ktoré z koncertov, ktoré ste odohrali, vám najviac utkveli v pamäti?

Veľmi príjemnou akciou bolo pre nás Hudobné Libresso v UPC.

Keby ste dostali 3 ponuky – viesť chvály, účinkovať na kresťanskom festivale a účinkovať na ‘svetskom‘ festivale, ktorá z týchto ponúk by bola pre vás najlákavejšia? Čo vnímaš ako plusy a mínusy každej z týchto troch typov akcií?

Na každej z týchto akcií sú ľudia, ktorých môžeme osloviť. Kresťanské festivaly majú v zásade duchovnejší odkaz, čo je v dnešnej dobe dôležité. Avšak nie sme kapela na vedenie chvál. To by sme asi neprijali, na to sú na Slovensku vhodnejšie kapely.

Aké nahrávky ste doteraz urobili? Máš ukážky svojej tvorby na webe?

V roku 2010 som nahrala sólový album Priania, piesne sú zverejnené na mojom webe www.sonaferencova.sk Album sa dá priamo objednať na priania@sonaferencova.sk Piesne tiež nájdete na youtube, twitteri a podobných stránkach...

Prečo hráte práve kresťanskú hudbu?

Hráme to, čo nás baví, čo nás napĺňa. Niektoré texty mojich piesní nesú duchovný odkaz, zopár ich má výhradne kresťanskú tematiku. Ja sama sa považujem za človeka, ktorý je duchovne založený...

Myslíš si, že kresťanská kapela musí mať kresťansky orientované texty?

Kresťanská kapela by mala mať nejaký duchovný odkaz vo svojich textoch. No nie vo všetkých, podľa mňa to nie je nutné. Dokonca to môže byť aj umelé. Ak totiž napadne autorovi z gospelovej kapely motív textu, ktorý nesúvisí s Bohom a vierou, neznamená to, že tá kapela nemôže patriť do gospelu... Sú aj také kapely, ktoré majú výhradne kresťansky orientované texty... Nemôžeme byť skrátka všetci rovnakí, je to takto fajn :)

O čom je text piesne, ktorú si poslala? Čo ťa motivovalo práve k tejto téme?

Je to tak ťažké je pieseň, ktorá vznikla v ťažšom období môjho života. Zamýšľam sa tu nad komplikovanými situáciami, ktoré nastanú v živote každého jedného človeka a často nemajú ani správne či nesprávne riešenie. Keď prídu, človek sa musí riadiť svojím srdcom, svojou slobodnou vierou. Skúsiť sa na ne pozerať zhora, nestranne, nebrať ich ako niečo zlé, ale skôr prirodzené. Veď aj búrka má v prírode svoj význam. Očistný význam...

Myslíš si, že kresťanská scéna zaostáva v kvalite za profánnou (svetskou)?

Nad touto otázkou sa veľmi nezamýšľam. Kresťanská scéna určite „porodila“ a ešte „porodí“ veľa dobrej hudby. Obe scény majú svoje silnejšie aj slabšie miesta.

Má podľa teba šancu kresťanská kapela osloviť neveriacich ľudí? Ak áno, ako?

Myslím si, že má. Keď sa neveriaci človek dostane do ťažkej životnej situácie, môže hľadať východisko a nájsť ho v prejave kresťanských hudobníkov, to ho môže priviesť k viere...

Hrávate aj na ‚svetských‘ koncertoch (teda nie kresťanských akciách)?

Áno, hrávame :)

Toto je 5 slovenských kresťanských kapiel rôznych štýlov. Ku každej napíš niekoľko viet, ktoré podľa teba a ostatných danú kapelu najlepšie vystihujú (môžete uviesť plusy aj mínusy): LÁMAČSKÉ CHVÁLY, CUKOR A SOĽ, SALEZIÁNI, N.D.E., REGIMENT.

Lamačské chvály:
Dominik: Veľmi kvalitné :) Páči sa mi, že dokážu zahrať aj v kaplnke - dôstojne a úctivo - ako aj na koncertoch, kde to vedia rozprúdiť :)
Dodo: Keď sa povie Chvály, tak sa povie Chvály, vtedy človeka vždy napadne táto kapela. Stali sa už takou ikonou slovenských chválových kapiel a oprávnene. Troška by som mal výhrady k hudobnému a pódiovému prejavu, ale detaily asi nie sú teraz podstatné.
Cukor a soľ:
Soňa: Kapelu som videla hrať len jedenkrát v živote naživo. Páči sa mi, že vystupujú akusticky, majú aj iné nástroje ako typicky popová kapela, je to príjemná zmena, hlavne na väčších festivaloch.
Dodo: Zaujímavá kapelka s potenciálom, ktorý sa, ešte by som povedal, neprejavil naplno. Príjemná hudba aj ľudia v nej.
Saleziáni: Soňa: Ich piesne sú hitmi. Ja som na nich vyrastala, v stredisku sme si ich pospevovali, vždy sa mi veľmi páčili :)
Dodo: Že vraj namakaná kapelka. Nevidel a nepočul som ich veľakrát, tak neviem sa vyjadriť, ale pripadajú mi skorej taká festivalová kapela.
Dominik: Veľmi sa mi páči ich tvorba. Piesne sú živé a hodnotné, len posledné vystúpenie sa mi nezdalo až také kvalitné. Veľmi dlho pre mňa boli synonymom gospelovej kapely. Boli prví, ktorí mi ukázali, že nie len černošské zbory sú gospel.
N.D.E.:
Dodo: Moja bývalá kapelka, poznám ju dobre, pesničky sa mi väčšinou páčili v plnom znení, len kapela mala veľa smoly pri výbere koncertov. Väčšinou absolvovali akcie, kde boli prizvaní do počtu, kde vôbec štýlovo nepasovali a odrazilo sa to na úspechu aj celkovej nálade v kapele. Zadarilo sa zhruba dvakrát do roka a to bolo dosť málo. Celkovo hodnotím ako neúspešnú kapelu, až na pár chytľavých pesničiek, ktoré sa chytili.
Soňa: Táto kapela je štýlovo (formálne aj obsahovo) iná v porovnaní s väčšinou slovenských gospelových kapiel. Piesne sú kvalitné. Problematický bol zvuk kapely a hlavne celkový prejav členov kapely na koncertoch, aj vzťahy v kapele boli občas nejasné... Kapela mala každopádne potenciál byť úspešnejšia, ako je momentálne, sú v nej kvalitní hráči a oceňujem aj pracovitosť kapelníka. No je otázkou, čo je to úspech – ak to hodnotím podľa počtu predaja nosičov či iných „masových kritérií“, tak platí to, čo som povedala, teda že môžu byť aj ďalej... Ale z hľadiska kvality hudby a textov, čiže celkového prínosu autora do slovenskej populárnej hudby (z dlhodobejšieho hľadiska) je produkcia N.D.E. pre mňa viac hodnotnou ako podaktoré čisto-mediálne produkty, ktoré občas môžeme (alebo sme v minulosti mohli) počuť v našich rádiách...
Dominik: Poznám od nich len jednu pieseň poriadne. Tento svet premôžeme láskou. Super, že to je také punkové. Neskôr som sa dozvedel, že to naspievala Soňa:D Naživo som ich nepočul. Práve som si vypočul ďalšiu pieseň, aby som bol objektívnejší, a bolo to pekné rockové :) Mal som možnosť pozrieť si kúsok nahrávky z ich koncertu a nepáčila sa mi kvalita zvuku, ako to už na rockových koncertoch býva.
REGIMENT: Dominik: Regimenťákov beriem tak ako N.D.E, že viera si nevyberá podľa hudobného štýlu. Veriaci hoperi tvoria hudbu pre hoperov. To sa mi páči. Nemôžem inak, je dokonca veľmi rádiová :) Super. Nepáčilo sa mi v niektorých textoch, keď o sebe hovoria, že len oni sú tá správna hudba alebo niečo podobné.
Dodo: Nechcem byť tvrdý, ale na Slovensku neexistuje podľa mňa čistokrvný RAP. Nemáme jednoducho na to. Raz som dostal s kamošom z Ameriky od vzdialenej rodiny LP platňu kapely RUN-DMC. Je tomu asi 28 rokov. Vtedy som spoznal prvýkrát, ako vyzerá černošský Rap. Je to úplne niečo iné, ako sa robí u nás.
Soňa: Čiastočne súhlasím s Dodovým názorom, aj keď na Slovensku vidím aj výnimky, že nejaký náš rap sa mi páči... Ale skôr si myslím, že tu je celkový problém v tom, že sa príliš chceme podobať na Západ a ich hudobnú jedinečnosť, a pritom my na Slovensku máme zasa svoju mentalitu a svoju hudobnú jedinečnosť, ktorú by Američania či Briti v živote nevyprodukovali, lebo skrátka my na to máme viac, naša duša je lyrickejšia, sme teda zasa v niečom inom lepší - v tej našej produkcii. Určite sú veci, ktoré majú na Západe - hlavne angloamerická hudobná scéna - kvalitnejšie, v niektorých technických veciach sú možno o čosi ďalej. Alebo ako príklad mi napadne r´n´b zvuk, ktorý je úžasne dobrý a u nás nenapodobiteľný, napr. Alicia Keys a perfektný zvuk jej nahrávok, no zasa nášho človeka v určitých situáciách nič viac nepohladí na duši ako trebárs nejaká lyrická rocková „elánovka“... alebo veľa iných dobrých piesní... A my potrebujeme pre tú našu dušu aj niečo iné, aj niečo nám blízke... Osobne sa priznám, že preferujem rádiá, ktoré púšťajú slovenskú hudbu na úkor zahraničnej :)

Ako by si postupovala (a možno sa ti to už stalo), ak člen kapely zakolíše vo viere, proste ak má obdobie pádov?

Hráme hudbu, ktorá nás napĺňa, a intímny život každého z nás na skúškach nerozoberáme... Na to sú kňazi či iné blízke osoby... V každom prípade, keby mal niekto z nás problém a požiadal by nás o pomoc, to je už situácia, kedy by sme sa mu, samozrejme, snažili pomôcť.

Aká je tvoja rada pre mladého človeka, bojujúceho s hriechom? Môže to byť drogová závislosť, alkohol, sebaukájanie či iné bežné problémy...

Myslím si, že všetko v živote človeka má aj svoj pozitívny význam. Aj každé zlo. Utrpenie človeka očisťuje. To však neznamená, že človek má ubližovať sebe alebo iným. Každý človek musí zistiť, čo jeho aj okolie robí šťastným a toto začať žiť. Poznávať seba aj svet... Keď človek žije naplneným životom, nepotrebuje žiadne závislosti.

Myslíš si, že existuje hranica, nazvime to ‚morálky‘, ktorú muzikant – kresťan nesmie prekročiť?

Myslím si, že je taká istá ako u iných ľudí. Muzikant je taký istý človek ako všetci ostatní ľudia.

Čo robíš, keď ťa láka hriech?

Všeobecne sa snažím robiť ľudí okolo seba šťastnými a neubližovať im. A taktiež žiť v pravde. Zistila som, že neklamať seba a iných je veľmi dôležité. Takýto život by mal byť potom naplnený. Tomuto ma niekedy viac učia „neveriaci“ ľudia ako veriaci, hoci to môže vyznieť paradoxne...

Čo pre teba znamená viera v Boha?

Viera v Boha pre mňa znamená oporu. No v poslednom čase si uvedomujem, že dôležité je aj počúvať svoje telo, žiť v súlade s prírodou. Napríklad čo sa týka biorytmu... A pre vzťahy je veľmi dôležitá komunikácia. Skúsme sa rozprávať čo najviac s ľuďmi okolo seba. Svet bude pravdivejší, a tým aj lepší.

Ako si predstavuješ nebo?

:) Ako jednotu všetkého... určite je to najvyššia múdrosť... konečne pochopíme všetko.

Čo chceš v hudbe dosiahnuť?

Za seba môžem povedať – uhasenie svojho smädu po hudbe :) - to sa deje vlastne v každej chvíli, keď sa jej aktívne či pasívne venujem :) Hudba ma skrátka veľmi baví... Boli časy, keď som sa dokonca snažila vzdať sa jej úplne, ale nepodarilo sa mi to, bola som nepokojná a vždy som sa k nej vrátila :) Hudba je moja veľká závislosť :)

Kde vás môžu vidieť a počuť vaši fanúšikovia v blízkej budúcnosti?

Z festivalov stopercentne chceme v lete hrať napr. na Verím Pane. Predtým tiež nejaké koncerty. Všetko ohlásime na stránke www.sonaferencova.sk

Ďakujeme za rozhovor.

Rozhovor nie je upravovaný, je presným prepisom odpovedí kapely.
Za gramatickú správnosť zodpovedá samotná kapela alebo interpret.