232. kolo (ďalšie kolo 19.12.2011)
Vitajte v ďalšom kole GosAmKy. Máme 1 novinku - IMRICH +SEBO. Vypadáva MARANATHA DANCE, pretože hoci má rovnaký počet bodov ako HRIESHNICK, tak pri zhode bodov vypadáva podľa pravidiel ten, kto účinkuje v súťaži dlhšie. V ďalšom, poslednom tohtoročnom kole sa stretneme o 2 týždne 19.12.2011.

ROZHOVOR s IMRICHOM ŠEBOM

ImrichSebo.jpg
Zdravím. Stručne pár vetami predstav vašu kapelu (odkiaľ ste, aký štýl hráte, zostava kapely ...).

Volám sa Imrich Šebo a som z Bratislavy, presnejšie zo Svätého Jura. Komponovať „gospel“ som začal len pred 2 rokmi. Nezačal som len tak, prežíval som svoje ťažké obdobie života. Cítil som, že to dostávam jasne pôsobením Ducha Svätého, ba čo viac, som o tom presvedčený. Mám za sebou už niekoľko gospelových skladieb, táto bola v poradí tretia, a rozhodol som sa Vám poslať práve túto s názvom „Tvoje oko stále bdie“. Je len jednou z môjho albumu, ktorý som vydal práve teraz v októbri 2011. Táto skladba vznikla vo Svätodušných dňoch 23. a 24.6.2010, kedy som zapísal text aj hudbu súčasne. Po jej zapísaní a niekoľko násobnom opätovnom zahratí som bol hlboko vnútorne naplnený. Následne som urobil aranžmán a nahral a naspieval v štúdiu s mojimi hosťami Bernadettou Hrebeňárovou (spev) a Jozefom Karvašom (trumpet). Posielam Vám ju v nádeji, že sa síce nemusí dostať na popredné miesto v rebríčku, ale bol by som rád, ak by sa dostala k tím ľuďom, ktorí by ju rozhodne mali počuť ... !?

Obzrime sa trochu ešte za rokom 2010, aký bol? Čo vám dal a čo vzal?

Rok 2010 mi dal veľa. V apríly som pred Bohom prijal za manželku úžasnú ženu Annu.

Ktoré z koncertov, ktoré ste odohrali, vám najviac utkveli v pamäti?

Hudbu nerobím pre koncertovanie. „Pauzoval“ som 22 rokov. Patrím k skoršie narodeným ... Keď som sa teraz k hudbe vrátil, moja motivácia nebola vo zviditeľnení seba, ako interpreta. Predsa však som pár krát koncertoval vo Svätom Jure.

Keby ste dostali 3 ponuky – viesť chvály, účinkovať na kresťanskom festivale a účinkovať na‘svetskom‘ festivale, ktorá z týchto ponúk by bola pre vás najlákavejšia? Čo vnímate ako plusy a mínusy každej z týchto troch typov akcií?

Robím hudbu pre chvály, ale robím aj tú svetskú. Obe robím rád. Ale ak by som mal účinkovať, tak len na kresťanskom. Túto hudbu som dostal od Boha a pre neho by som urobil hocičo. Sľúbil som mu to! Poďme hovoriť najprv o plusoch. Kresťanské akcie takmer vždy povznášajú človeka, chytajú kresťanov aj načúvajúcich nevercov, či pasívnejších do siete pre večnosť. Nehrozí tu hriech, skôr naopak. Vždy to má význam... Svetské akcie často vedú človeka práve opačným smerom. Hrozí tu hriech, lebo je prípustný, niekedy doslova provokovaný... Negatíva? Kresťanských by malo byť viac. Tých, ktoré zakrýva ozajstná hudba s nábojom vychádzajúcim zo srdca a ducha. Svetské akcie sú o biznise, sláve, populizme, pýche. Často ich v dnešných časoch zakrýva provokujúca hudba, provokujúci image, prostredie ... alkohol, drogy ... žiaľ. Lebo hudba, keď je dobrá si to nezaslúži, má nás povznášať a nie provokovať.

Aké nahrávky ste doteraz urobili? Máte ukážky svojej tvorby na webe?

Začal som v roku 2009 a v októbri tr. som dokončil album mojej hudby. Album sa volá „Ani neviem, aké slová použiť“. Je odrazom môjho hudobného a hlavne ľudského cítenia, preto, že som autorom textov, aj melódií s harmóniou, aranžmánov, ale aj grafiky. Na nosiči ja celkom 14 skladieb. Obsahuje 5 sakrálnych skladieb, z ktorých jedna je aj na Vašej webke. Zaujímavosťou je i dobrovoľné spojenie sakrálnej hudby s baladou, latino, swingom, slow rockom ... nešlo mi o biznis, ale fakt vôbec nie!

Prečo hráte práve kresťanskú hudbu?

Toto je kardinálna otázka. Tu musím začať s odpoveďou od Adama. Ako som už spomenul, k hudbe som sa vrátil po 22 rokoch. Doviedla ma k tomu ťažká životná situácia, keď som navždy stratil milovanú manželku, ktorú Boh povolal do večnosti. Vtedy som dostával silné duchovné signály, ktoré ma postupne, ale veľmi intenzívne navigovali k hudbe, ktorá oslavuje Pána. Napríklad skladba „Tvoje oko stále bdie“ vznikla tak, že som napísal hudbu aj text úplne naraz, súčasne. Len úvodný motív piesne, alebo nazvime to vetou „Tvoje oko stále bdie“ som v sebe nosil snáď deň, dva vopred. No a potom to prišlo odrazu. A je to na svete, ... ako sa to občas hovorí. Samozrejme, úplne som sa uspokojil až keď som urobil celý aranžmán skladby a keď sme ju v štúdiu nahrali a naspievali do konečnej podoby, vrátane mixov. Boli aj nejaké tie slzičky radosti... Teraz viem celkom bez zaváhania, že chcem aj ďalej robiť túto hudbu. Ale nie len tú!

Myslíte si, že kresťanská kapela musí mať kresťansky orientované texty?

Mala by mať, pokiaľ robí oslavnú hudbu. Viem, že je s tým spojených veľa otázok a nie sú to jednoduché otázky. Problém je v tom, že by sme nemali vnucovať svoje cítenie či predstavu o Bohu, preto tieto texty by sa nemali písať tak, že nie sme duchovne k tomu povolaní a verte, že to prichádza vždy v tú pravú chvíľu. Netreba sa nikam tlačiť a nútiť ... príde to!

O čom je text piesne, ktorú ste poslali? Čo motivovalo autora práve k tejto téme?

O motivácii som sa už akosi zmienil, ale táto pieseň je vlastne o Svätej trojici, stredovekí maliari ju znázorňovali ako Božie oko v trojuholníku, alebo sa mýlim? Boh otec, Syn a Duch nás stále vidia ...

Myslíte si, že kresťanská scéna zaostáva v kvalite za profánnou (svetskou)?

Neviem a nie som povolaný presne na túto otázku odpovedať, ale môžem sľúbiť, že ja urobím v tomto, čo bude v mojich schopnostiach ... Ale obecne ako pozorujem, trend tejto oslavnej hudby má veľmi rýchlo stúpajúcu úroveň, treba ju viacej podporovať, veď aj Váš prínos je hodný vďaky.

Má podľa vás šancu kresťanská kapela osloviť neveriacich ľudí? Ak áno, ako?

Určite má a nie len kapela, ale i autori, sóĺisti, singlisti, zbory ... určite áno, ak budú mať dobrú úroveň a budú príťažlivé. Veď príťažlivosť vládne zmyselným hmotným svetom. Popri tom si aj tí neveriaci môžu všimnúť to, čo je duchovné, veď aj preto som ja spojil na mojom albume hudbu oslavnú so svetskou. Ale! Kresťanská kapela či hudba, musí byť v porovnávaní so svetskou v prvom rade profesionálna, musí byť prepracovaná, musí poslucháča zaujať, nebodaj aj strhnúť. Skladby musia byť doslova pesničkami, ktoré sa lepia do ucha.

Hrávate aj na ‚svetských‘ koncertoch? (Teda nie kresťanských akciách)

Nie.

Toto je 5 slovenských kresťanských kapiel, rôznych štýlov. Ku každej napíšte niekoľko viet, ktorépodľa vás danú kapelu najlepšie vystihujú (môžete uviesť plusy aj mínusy): LÁMAČSKÉ CHVÁLY, CUKOR A SOĽ, SALEZIÁNI, N.D.E., REGIMENT.

Dám si záležať na tom, aby som si ich dostatočnejšie v budúcnosti napočúval. Ale z toho, čo som počul doposiaľ, mám svoj názor, prosím ale, je to názor hudobníka, nie poslucháča. V zásade nerád verejne porovnávam hocikoho a hocičo a nie som ani hudobný kritik, aby som si mohol dovoliť hodnotiť. Ale zhrnul by som to asi takto:
LAMAČSKÉ CHVÁLY,
myslím, že je to také ustráchané, málo presvedčivé. Keď chceme Boha oslavovať, mali by sme byť sebaistí v tom, že ho chválime. Je to málo prežitá oslava. Čo sa týka hudobnej stránky, ak je melodika jednoduchá, to nie je na škodu, ale potom musí byť prepracovaný aranžmán, musí „hrať“ celá kapela, musí byť cítiť tie nástroje, čo sú na pódiu, musia všetci robiť vokály, veď oslavujeme Boha a to všetci! Musí byť cítiť akúsi nevtieravú masovosť. Nehrať to, ako ja tomu hovorím, „pri táboráku“ ... je to pódium a to je veľký rozdiel.
CUKOR A SOĽ,
Tu je napríklad v skladbe „Waterfull song“ ozaj cítiť sound kapelky, sú tu obsadené aj veľmi pekné nízke freqencie, nie len výšky, ako u našich kapiel býva pravidelnosťou a tie tu práve dotvárajú celkový „image piesne“. Pieseň má charakter a svoju tvár. Sedí to! Mimo iné, je to profesionálny prejav a interpretácia.
SALEZIÁNI,
Veľmi jednoduchá a jednoducho interpretovaná hudba. Málo prepracovaná, veľmi interpretačne nenáročná. Myslím, že to nie je ono. Ostatné dve kapelky som ešte nikdy nepočul.
Prosím, rád by som ale zameral pozornosť napríklad na Darlene Zscheck, skladba „Here I am to Worship“, alebo Hillsong Music, skladby „ How Great is our God“, či „Emmanuel“. To sú skladby precítené, dobre prepracované, a dobre zaranžované aj pre pódium. Hrá celá kapela, chytajú so sebou všetkých poslucháčov a tak radostne chvália všetci, silne a odovzdane ... spievajú všetci, oslavujú všetci ! Viete, hlasy treba rozpísať, nestačí spievať len sólo melódie ... využívať nástroje na zvuk, je to na dlhú debatu a je to aj vec názoru a cítenia. Prepáčte mi, ale pýtali ste sa na môj názor. Takže tak!

Ako by ste postupovali (a možno sa vám to už stalo), ak člen kapely zakolíše vo viere, proste ak má obdobie pádov?

Je ťažké ľuďom pomáhať, lebo často pomoc vôbec nechápu, najmä mladí. Ale ak by som dával osobný príklad, tak by som si dovolil citlivo zasiahnuť.

Aká je vaša rada pre mladého človeka, bojujúceho s hriechom? Môže to byť drogová závislosť, alkohol, sebaukájanie či iné bežné problémy...

Pokúsiť sa postaviť si medzi seba a hriech Krista, ktorý nás z hriechu vykúpil, to ale treba chcieť. Chcieť si nájsť dobrovoľnú cestu týmto jedine správnym smerom. Je to nesmierne ťažké a treba rátať s nepochopením okolia, avšak kto vytrvá, ... dostane!

Myslíte si, že existuje hranica, nazvime to ‚morálky‘, ktorú muzikant – kresťan nesmie prekročiť?

Určite, je to samozrejmé. Inak by nebol pravoverným. Bol by farizejom.

Čo robíte, keď vás láka hriech?

Presne to, čo som povedal už skôr. Postavil by som medzi seba a pokušenie Krista.

Čo pre vás znamená viera v Boha?

Všetko. Život, radosť, nádej, plnosť, úžasnú lásku. Verte, že Boh nám dáva úžasnú lásku už tu na tomto svete.

Ako si predstavujete nebo?

Ako prítomnosť všetkých Bohu milých, zastrešenú nepredstaviteľnou blaženosťou a láskou od Neho, aj vzájomne.

Čo chcete v hudbe dosiahnuť?

No, som vlastne vďačný už za to, čo som dosiahol, že som mohol začať tvoriť a vďaka technickému pokroku dávať mojej hudbe výslednú „tvár“. Som rád, že sa mi dostalo, i keď už len v menšej miere, priblížiť k jazzu, lebo som mal skutočne veľmi dlhú pauzu. Som spokojný už teraz aj vďaka pochopeniu mojich umeleckých hostí, ktorých som k svojej tvorbe prizval a prizývam aj naďalej. S nimi sa dá dostať hocikam ... sú úžasní, pracovití, profesionálny a nezištní prosím!Samozrejme, rád by som raz dokončil aj druhý album, veď „v kocke“ je už urobený, treba mi len čas, zdravie od Boha a prostriedky a bude to.

Kde vás môžu vidieť a počuť vaši fanúšikovia v blízkej budúcnosti?

Neviem, ale niektorí už počúvajú môj album a teraz môžu na GOSAMKE počúvať aj moju pieseň „Tvoje oko stále bdie“, aj vďaka Vám ... ! Samozrejme by som bol rád, ak by si z nej dačo mohli zobrať pre svoj budúci duchovný život. Ak sa tak stane, splní moja skladba svoj účel ... Všetkým úprimne prajem príjemné precítenie a posluch.

Ďakujeme za rozhovor.

Rozhovor nie je upravovaný, je presným prepisom odpovedí kapely.
Za gramatickú správnosť zodpovedá samotná kapela alebo interpret.