224. kolo (ďalšie kolo 04.07.2011)
Vitajte v ďalšom kole GosAmKy. Máme jednu novinku - THE WIND, vypadávajú PRIATELIA, pretože dosiahli limit 10 kôl v rebríku. V ďalšom kole, poslednom pred prázdninovou pauzou, sa stretneme o 2 týždne 04.07.2011.

Gospeltalent 2011

ROZHOVOR s kapelou THE WIND

TheWind.jpg
Zdravím. Stručne pár vetami predstav vašu kapelu (odkiaľ ste, aký štýl hráte, zostava kapely ...).

Sme začínajúca kapela z dedinky Vojčice blízko Trebišova. Začínali sme tak, že sme hrali na mládežníckych sv. omšiach u nás v kostole. Postupne však prišli vlastné nápady, ktoré sa u nás ujali a začalo nás baviť hrať piesne vlastné, nie len prebraté, hoci ak treba, radi hráme aj naďalej na omšiach v kostole... Naše piesne sú o zážitkoch, problémoch, o láske, jednoducho o všetkom, čo prežívame a čím prechádzame s Božou pomocou. Štýl, ktorý hráme by som zaradil medzi Pop-Rock, možno trocha British alebo taký typický Christian Rock v niektorých piesňach... Naša kapela pozostáva z: Ján Gofus(spev, elektrická gitara, prípadne klavír), Jakub Andráš(akustická gitara, spev), Stanislav Gofus(basgitara), Dávid Princík(bicie).

Obzrime sa trochu za rokom 2010, aký bol? Čo vám dal a čo vzal?

V tom období sme sa ako kapela ešte len rozbiehali, začiatkom roku 2010 k nám prišiel Dávid ako bubeník, čiže sme sa museli zohrať, cvičili sme, hrali sme na omšiach, skúšali sme aj niektoré populárne piesne. Najväčší rozbeh však nastal až koncom roka, keď náš nejako napadlo, že zrealizujeme naše vlastné nápady, vytiahneme zo šuflíka zápisníky s básňami a pokúsime sa niečo dať dokopy... Čo sa celkom podarilo. Čiže všeobecne by som rok 2010 hodnotil ako rozbehový, rok, keď sme budovali základy...

Ktoré z koncertov, ktoré ste odohrali, vám najviac utkveli v pamäti?

Najviac nám v pamäti utkvel zážitok, keď sme hrali na sv. liturgii v gréckokatolíckom chráme vo Vojčiciach(nás tam zavolali hrať v predvečer ich odpustovej slávnosti). Počas liturgie sme hrali bežné známe gospelové piesne ako vždy. Po liturgii však začal padať dážď a ľudia stáli vonku pod strechou, nikto neodchádzal... Tak sme si povedali, že im trocha spríjemníme to čakanie, tak sme sa vrátili k našim (ešte rozloženým) nástrojom a spustili sme prvý krát na verejnosti vo Vojčiciach naše piesne. Každému sa to veľmi páčilo a preto sme boli veľmi radi.Ten deň nám určite najviac utkvel v pamäti :).

Keby ste dostali 3 ponuky – viesť chvály, účinkovať na kresťanskom festivale a účinkovať na 'svetskom' festivale, ktorá z týchto ponúk by bola pre vás najlákavejšia? Čo vnímate ako plusy a mínusy každej z týchto troch typov akcií?

Určite každá z týchto akcií má svoje zaujímavé stránky. Chvály sú miestom, kde sa môžeme dostať najviac do Božej blízkosti, ba až cítiť Jeho dotyk, zažiť Božiu prítomnosť. Mnoho ľudí však tento typ modlitby odsudzuje, a viacerí (predovšetkým takí, ktorí nechodia stále do kostola) nad tým takpovediac len ohŕňajú nosom. Kresťanský festival je miestom oslavy Boha spevom, tancom, jednoducho je to príležitosť osláviť Boha v plnej kráse a zároveň, omnoho menej ľudí má voči festivalom také predsudky ako voči chválam. Svetský festival je typickým miestom zábavy, no jeho nevýhodou je, že na Boha sa tu častokrát zabúda a končí to pri alkohole a podobne. Ak by sme si mali my vybrať, určite by sme si vybrali možnosť kresťanského festivalu, lebo je to nám najprirodzenejší spôsob oslavy Boha... Uvažovali by sme aj o svetskom festivale(čiastočne aj ako o príležitosti na evanjelizáciu), ale predsa len to nie je úplne to pravé...

Aké nahrávky ste doteraz urobili? Máte ukážky svojej tvorby na webe?

Nahrali sme dve piesne, jedna z nich je o tom, ako Boh vie pomôcť človeku v každej situácii a ako s ním vie nájsť správny smer, má názov Oheň. Druhá pieseň nie je priamo o Bohu, ale o láske, o zaľúbení, o skúsenosti mladého človeka, ktorý túži po láske. Volá sa Prázdne slová.
The Wind – Oheň
The Wind – Prázdne Slová

Prečo hráte práve kresťanskú hudbu?

Bez Boha by náš život bol prázdny a nemal žiaden zmysel. Našou hudbou mu za to chceme akoby poďakovať za všetko, čo pre nás robí.

Myslíte si, že kresťanská kapela musí mať kresťansky orientované texty?

Ani my nemáme všetky texty priamo o Bohu, pravdupovediac, väčšina našich textov je na prvý pohľad 'svetská', no myšlienka zostáva spätá s kresťanstvom...

O čom je text piesne, ktorú ste poslali? Čo motivovalo autora práve k tejto téme?

Ako som už povedal v predchádzajúcej otázke, text piesne Oheň je o tom, ako človek hľadá a nachádza správnu cestu, správny smer, či správne riešenie všetkých životných problémov v Bohu, ktorý v nás zapaľuje nový oheň pre chuť do života a lásku k Nemu... K napísaniu tohto textu ma motivovali moje prichádzajúce 18-te narodeniny, a s nimi prichádzajúca nová zodpovednosť, život vo veľkom meste a veci s tým spojené... A samozrejme aj odpoveď, resp. istota, ktorú človek vie nájsť práve v Bohu.

Myslíte si, že kresťanská scéna zaostáva v kvalite za profánnou (svetskou)?

Predtým to tak určite bolo, no ako sledujeme súčasnú situáciu, zdá sa, že kresťanská hudba začína celkom slušne naberať na kvalite...

Má podľa vás šancu kresťanská kapela osloviť neveriacich ľudí? Ak áno, ako?

Veríme, že áno. Aj my sami by sme sa o to chceli pokúsiť pravé tým, že chceme ľuďom ukázať, že sa dá robiť normálna hudba, ktorú žijú normálni ľudia s normálnymi problémami, nachádzajú však riešenie v Bohu, na ktorého sa dá spoľahnúť v každej situácii (čo aj vyplýva z našich textov). A ako? No práve tak, že sa pokúsime prihlásiť aj na rôzne svetské akcie, či festivaly, a tam takou nie celkom zjavnou cestou(čo by mohlo mnohých odradiť) ukázať ľuďom, čo je to život s Bohom... :)

Hrávate aj na 'svetských' koncertoch? (Teda nie kresťanských akciách)

Ak je príležitosť, tak samozrejme áno. Veľmi radi podporujeme aj rôzne akcie zrealizované s dobrým úmyslom(napríklad minule sme dostali príležitosť hrať na Dni detí v Trebišove, ktorý organizovalo mesto a hrali tam aj iné svetské kapely...).

Toto je 5 slovenských kresťanských kapiel, rôznych štýlov. Ku každej napíšte niekoľko viet, ktoré podľa vás danú kapelu najlepšie vystihujú (môžete uviesť plusy aj mínusy): LÁMAČSKÉ CHVÁLY, CUKOR A SOĽ, SALEZIÁNI, N.D.E., REGIMENT.

Lámačské chvály – táto kapela si už čímsi na slovenskej gospelovej scéne prešla, poznáme ich už istú dobu, ich piesne sa spievajú aj na sv. omšiach a sú známe a rozšírené... Ja osobne ich pokladám (samozrejme spolu s inými, ako Richard Čanaky, Križiaci atď...) za priekopníkov modernej slovenskej gospelovej hudby, začo som im vďačný...
Cukor a Soľ - hudba celkom v pohode, ale nie je to štýl, ktorý my zvykneme počúvať.
Saleziáni – Príjemná hudba, dobre sa počúvajú, pekná gitara... Povedal by som , že ich štýl nám je bližší ako ostatných...
N.D.E. – Ich hudba pripomína klasický rock až metal konca minulého storočia :) Celkom fajn, no v súčasnosti nie až taký obľúbený štýl...
Regiment – Konkrétne my rap väčšinou nezvykneme počúvať, ale Regiment sú vo všeobecnosti celkom obľúbení na slovenskej gospelovej scéne, veľa ľudí ich má rado.

Ako by ste postupovali (a možno sa vám to už stalo), ak člen kapely zakolíše vo viere, proste ak má obdobie pádov?

Ešte sa nám to nestalo, ťažko povedať ako by sme postupovali. Záviselo by to od okolností a dôvodov zakolísania niekoho z nás. Ale čo by sme určite robili, by sme sa zaňho modlili... A snažili sa mu pomôcť a znova mu ukázať, že Boh je pri ňom.

Aká je vaša rada pre mladého človeka, bojujúceho s hriechom? Môže to byť drogová závislosť, alkohol, sebaukájanie či iné bežné problémy...

V jednej známej piesni sa spieva 'Zlož svoju starosť na Pána a on sa už postará...' a to platí... Stačí len uveriť tomu, že Boh je skutočne ten, ktorý je všemocný, a dokáže čokoľvek. A z prípadných ďalších pádov sa netreba sklamať, ale naopak vstať a bojovať s tým ďalej s Bohom po boku. On vie pomôcť v KAŽDEJ situácii a v KAŽDOM probléme.

Myslíte si, že existuje hranica, nazvime to 'morálky', ktorú muzikant – kresťan nesmie prekročiť?

Táto otázka sa dá pochopiť viacerými smermi :). Ale každopádne platí zásada všetko s mierou, nie je dobré ani veľmi málo, ale ani veľmi veľa... Zlatá stredná cesta.... :)

Čo robíte, keď vás láka hriech?

Hmmm... Asi hráme alebo spievame :). Vtedy človek na to prestane myslieť... :)

Čo pre vás znamená viera v Boha?

Istotu, že „tam hore“ je niekto, kto pri nás stojí v každej situácií a nikdy nás neopustí(iba ak by sme ho opustili my, ale verím, že k niečomu takému nikdy nedôjde...).

Ako si predstavujete nebo?

Absolútna dokonalosť, pokoj, Božia prítomnosť...

Čo chcete v hudbe dosiahnuť?

Ťažko povedať, o tom rozhoduje Ten tam hore, my ideme ... kam nás vietor zaveje :). Hoci jasné, určite každý hudobník má sen hrať na veľkom pódiu pred mnohými ľuďmi, a nemyslím si, že my sme výnimka :) ... Ale to nie je podstata. Chceli by sme osloviť čo najviac ľudí pre život s Bohom.

Kde vás môžu vidieť a počuť vaši fanúšikovia v blízkej budúcnosti?

Zatiaľ máme hrať na FarFeste v Trebišove(3. júla), na Zlete 2011 v Košiciach(17. júla), pravdepodobne aj na festivale VerímPane v Námestove(20.-24. júla). Okrem toho by mali pribudnúť aj ďalšie akcie, no ešte sa uvidí...

Ďakujeme za rozhovor.

Rozhovor nie je upravovaný, je presným prepisom odpovedí kapely.
Za gramatickú správnosť zodpovedá samotná kapela alebo interpret.