222. kolo (ďalšie kolo 30.05.2011)
Vitajte v ďalšom kole GosAmKy. Máme 1 novinku - MIRA VRANSKÉHO, vypadáva kapela K:MUSIC, pretože dosiahli limit 10 kôl v rebríku. V ďalšom kole sa stretneme o 2 týždne 30.05.2011.

Gospeltalent 2011

ROZHOVOR s MIROM VRANSKÝM

MiroVransky.jpg
Zdravím Miro. Stručne sa pár vetami predstav (odkiaľ si, aký štýl hráš, zostava kapely ...).

Pred niekoľkými rokmi som sa snažil sformovať hudobnú skupinu, volala sa V OBRAZE, ale nakoniec som zostal sám. Tiež som bol súčasťou projektu KONIEC KONCOV. Pochádzam zo stredného Slovenska, momentálne žijem v Bratislave. Hrám folk, alebo možno lepšie povedané som pesničkár.

Obzrime sa trochu za rokom 2010, aký bol? Čo ti dal a čo vzal?

Zmenil som zamestnanie, spoznal nových ľudí, neplnil sľuby, pálil mosty...

Ktoré z koncertov, ktoré si odohral, ti najviac utkveli v pamäti?

Rád si zaspomínam na všetky ročníky festivalu Verím Pane, na ktorých som sa zúčastnil.

Keby si dostal 3 ponuky – viesť chvály, účinkovať na kresťanskom festivale a účinkovať na 'svetskom' festivale, ktorá z týchto ponúk by bola pre teba najlákavejšia? Čo vnímaš ako plusy a mínusy každej z týchto troch typov akcií?

Záleží na povolaní človeka a do akej miery si uvedomuje hĺbku svojho poslania. Vždy som cítil, že robiť chvály nie je mojím poslaním, tak by som sa čudoval tomu, kto by mi dal takúto ponuku. S účinkovaním na festivaloch je to už iná káva, no tiež záleží na tom, čo človek cíti. Či cíti poslanie povzbudzovať iných vo viere, v tom prípade by padla voľba na kresťanský festival, alebo cíti túžbu vniesť svetlo do tmy a v tom prípade by to bol voľbou 'svetský' festival. Problém môže nastať vtedy, keď človek nepochopí svoje poslanie správne a príde povzbudzovať ľudí vo viere na 'svetský' festival.

Aké nahrávky si doteraz urobil?

Po desiatkach neoficiálnych albumov, som v rokoch 2001 – 2002 vydal tri oficiálne Hlavou proti múru, Údolie kamenných sŕdc, Euroatlantída. ...a potom som zaspal na vavrínoch.

Prečo hráš práve kresťanskú hudbu?

Hrám kresťanskú hudbu? Toto by som nechal na posúdenie iným. Za seba môžem povedať: Boh sa stal súčasťou môjho života a keby som Ho vytesňoval zo svojej tvorby, zapieral by som svoju vieru i vlastnú prirodzenosť.

Myslíš si, že kresťanská kapela musí mať kresťansky orientované texty?

To je ako keby sme sa pýtali: Musí krava dojiť mlieko? Podľa mňa musí. Problém je však v tom, čo si predstavíme pod termínom 'kresťanský text'. Niekto má predstavu, že v správnom kresťanskom texte musí zaznieť 1OO X Ježiš je Pán, minimálne 50 X Haleluja atď., atď. Ja si myslím, že v kresťanskom texte nemusí byť priama zmienka o Bohu, no samotný text sa musí niesť v duchu desatora.

Myslíš si, že kresťanská scéna zaostáva v kvalite za profánnou (svetskou)?

Zaostávanie či nezaostávanie kresťanskej za svetskou scénou je iba o uhle pohľadu. Kresťanská scéna má v každom prípade menší manévrovací priestor. Nemôže si dovoliť, tak ako svetská, klesnúť na úroveň najnižších pudov, zapredávať sa k hlásaniu klamstiev, volne sa utápať v tme a plávať s prúdom. V tme musí žiariť, pravdu nesmie zaprieť a človeka musí pozdvihnúť, nie ťahať ho ku dnu.

Videl si v poslednom čase videoklip – slovenský alebo zahraničný – ktorý ťa zaujal?

Popravde sledovaniu videoklipov sa veľmi nevenujem.

O čom je text piesne, ktorú si poslal?

Je to vlastne pohľad na svet, ktorý sa naskytne človeku, keď vylezie zo svojej ulity, prípadne keď si konečne zloží ružové okuliare.

Má podľa teba šancu kresťanská kapela osloviť neveriacich ľudí? Ak áno, ako?

Keď bude neveriaci človek ochotný počúvať aj kresťanské teleso natoľko vyzreté, aby podalo Božie posolstvo pre neho prijateľnou formou, tak tu šanca je. No v skutočnosti je to tak, že jednotlivec, alebo kresťanská skupina sú nástrojmi, ktoré Boh používa na oslovenie neveriacich.

Hrávaš aj na 'svetských' koncertoch? (Teda nie kresťanských akciách)

Hrám keď sa dá, no väčšinou sa nedá.

Toto je 5 slovenských kresťanských kapiel, rôznych štýlov. Ku každej napíš niekoľko viet, ktoré podľa teba danú kapelu najlepšie vystihujú (môžeš uviesť plusy aj mínusy): LÁMAČSKÉ CHVÁLY, CUKOR A SOĽ, SALEZIÁNI, N.D.E., REGIMENT.

Skôr než sa začnem „navážať“ do vybraných hudobných telies musím zdôrazniť, že nemám veľmi vrúcny vzťah k rocku a rapu. Podľa určitých štúdií má rocková hudba nie najlepší vplyv na psychiku človeka, ale ako hovorí Sväté písmo: 'Všetko mi je dovolené, no nie všetko mi je prospešné. Všetko mi je dovolené, no ničomu sa nedám ovládnuť.' Rap zase vnímam ako produkt afro-americkáho folklóru a tak na mňa slovenský rapery pôsobia trochu komicky, presne tak, akoby na bežného Slováka pôsobili Americký černosi oblečený v ľudových krojoch, spievajúci Slovenské ľudové pesničky v angličtine. No teraz k skupinám:
LÁMAČSKÉ CHVÁLY – po hudobnej stránke profesionálne urobená práca, čo sa týka textov je to jasné už z názvu
CUKOR A SOĽ – James je pán hudobník čo bezpochyby dokázal aj pôsobením v HEAVEN´S SHORE a Betkine texty i spev sú povestnou čerešničkou na torte
SALEZIÁNI – toto zoskupenie mi veľa nehovorí, síce som sa dostal k nejakým nahrávkam a ak boli naozaj od nich, sú to príjemne spracované žalmy
N.D.E. – To čo mi najviac vadí na rocku je fakt, že úbohý text pokrivkáva za výraznou, rytmickou hudbou, ktorá je dominantnou a preto sa z piesní sa stávajú bezduché popevky bez posolstva. A práve toto som v tvorbe tejto skupiny nenašiel. Ich hlboké texty sú vhodne sprevádzané hudbou, ktorá nezastiera posolstvo obsiahnuté v texte a pritom kvalitou za textom nezaostáva.
REGIMENT - Keď som si vypočul, čo sa na 'nete' dalo nájsť povedal som si: 'kráľ je mŕtvy nech žije kráľ'. To čo ostatný rapery na Slovensku dlhé roky úspešne zahrabávali oni vyniesli na svetlo sveta – kvalitné texty.

Ako by si postupoval (a možno sa ti to už stalo), ak člen kapely zakolíše vo viere, proste ak má obdobie pádov?

Keby som mal skupinu, obávam sa, že týmto členom by som bol práve ja.

Aká je tvoja rada pre mladého človeka, bojujúceho s hriechom? Môže to byť drogová závislosť, alkohol, sebaukájanie či iné bežné problémy...

Telo si žiada svoje. Človek má sklony k hriechu a boj proti nemu si žiada veľkú dávku sebazaprenia, modlitbu a pôst.

Myslíš si, že existuje hranica, nazvime to 'morálky', ktorú muzikant – kresťan nesmie prekročiť?

Hlavne sa nesmie spreneveriť desiatim Božím prikázaniam, nesmie podľahnúť pýche a sebaklamu, či stať sa otrokom vecí.

Čo robíš, keď ťa láka hriech?

Kebyže chcem byť úprimný, napísal by som pravdu a to, že mu častokrát a veľmi rád podľahnem. No keďže som len obyčajný pokrytec, ktorý túži byť v očiach iných lepším ako v skutočnosti je, tak musím konštatovať, že... (už nemôžem ďalej odpovedať, lebo by som prekročil tú hranicu z predošlej otázky)

Čo pre teba znamená viera v Boha?

Neviem sa rozhodnúť,či mám uviesť VEĽA alebo VŠETKO. No v každom prípade znamená viera v Boha pre mňa istotu, že môj život má zmysel, smer a cieľ.

Ako si predstavuješ nebo?

Ja mám veľmi bujnú fantáziu a preto si nebo radšej nepredstavujem. Lebo by sa mohlo stať, že by som pri snívaní o nebi prestal robiť to čo mám.

Čo chceš v hudbe dosiahnuť?

Uznanie, popularitu, slávu, bohatstvo – po tomto som túžil, závidel som iným ich úspechy a zožierala ma nenávisť voči každému, kto bol o trochu úspešnejší ako ja. A tak som sa stiahol do ústrania. Dospel som, vytriezvel, pochopil som, že je to márnosť a teraz mi stačí nájsť jedného jediného poslucháča, ktorého osloví aspoň jedna moja pieseň a donúti ho premýšľať nad bytím a nebytím, nad pravdou a nepravdou, nad životom a smrťou.

Kde ťa môžu vidieť a počuť tvoji fanúšikovia v blízkej budúcnosti?

Budem si posielať prihlášku na festival Verím Pane 2011, som prihlásený na Podjavorinské vítanie leta 18. 6. 2011 (viac info na www.folk.sk) a podľa ďalšieho prísľubu by som mohol mať koncert okolo 5. 7. 2011 (miesto a čas nie sú ešte upresnené).

Ďakujeme za rozhovor.

Rozhovor nie je upravovaný, je presným prepisom odpovedí kapely.
Za gramatickú správnosť zodpovedá samotná kapela alebo interpret.