211. kolo (ďalšie kolo 13.12.2010)
Vitajte po v ďalšom kole GosAmKy. Máme 1 novinku - kapelu K:MUSIC, vypadáva GALAXIA, pretože dosiahli limit 10 kôl v rebríku. V ďalšom kole sa stretneme o 2 týždne 13.12.2010.

ROZHOVOR s kapelou K:MUSIC

KMusic.jpg
Zdravím. Stručne pár vetami predstav vašu kapelu (odkiaľ ste, aký štýl hráte, zostava kapely ...).

Hovoríme, že sme z Košíc, ale členovia kapely pochádzaju z rôznych miest východného Slovenska. Naše pôsobenie sa viaže hlavne na Koinoniu Ján Krstiteľ, v ktorej sme sa zrodili. Koinonia Ján Krstiteľ je kresťanské spoločenstvo, ktoré na Slovensku funguje už viac ako 15 rokov. V tomto spoločenstve vznikla hudobná služba a z nej sa spontánne vytvorila naša dnešná otvorená formácia. Náš štýl definujeme ako rock-pop, aspoň sa o to snažíme... :). Členovia kapely: Braňo Kovalčík - klávesy, spev, Katka Deias - spev, Táňa Humeňanská – klávesy, Marek Laban - basa, Domin "Jim" Bandžák - el. gitara, Michal "Diso" Podolák - bicie, Milka Humeňanská - perkusie, Eva Kovalčíková - akustická gitara, spev, Mirka Valiková - spev.

Obzrime sa trochu za rokom 2010, aký bol? Čo vám dal a čo vzal?

Rok 2010 bol veľmi plodný. Nahrali sme nové CD s 13 úplne novými piesňami a podarilo sa nám natočiť náš prvý klip. Okrem toho sme sa ako kapela veľmi zblížili a veľmi sa tešíme ako sa dar priateľstva medzi nami roznecuje. A čo nám vzal? Snažíme sa myslieť pozitívne, takže všetko zlé je na niečo dobré :)

Ktoré z koncertov, ktoré ste odohrali, vám najviac utkveli v pamäti?

Mne osobne ostáva v pamäti diecézne stretnutie mladých, ktoré bolo v Poprade v tomto roku. Bola to pre nás nová skúsenosť, kedže sme celé stretnutie hudobne doprevádzali práve my. Veľmi ma zasiahlo aj prijatie domácich. Vôbec sme sa nepoznali, ale dokázali sme sa dobre spojiť v chvále nášho Pána Ježiša Krista.

Keby ste dostali 3 ponuky – viesť chvály, účinkovať na kresťanskom festivale a účinkovať na “svetskom” festivale, ktorá z týchto ponúk by bola pre vás najlákavejšia? Čo vnímate ako plusy a mínusy každej z týchto troch typov akcií?

Tak najčastejšie vedieme chvály a to je pre nás aj najlákavejšie. Isto by sme neodmietli ani účinkovanie na festivaloch, či kresťanských alebo svetských. Našim cieľom je však zvestovať živého Krista a to aj robiť chceme.

Aké nahrávky ste doteraz urobili? Máte ukážky svojej tvorby na webe?

Ako som už spomínal, máme nový album s názvom „Viac ako vášeň“ (ukážky tu: http://www.koinonia.sk/sk/media/hudba/k-music-viac-ako-vasen/), na ktorom účinkovalo veľa extérnych hostí ako napr. Maťo Husovsky, Ľudka Koščová, Ivka Kováčová, Miloš Humeník, Tomáš Buranovský atď. Potom je to starší album s názvom Prepare Music – Chcem dnes (celé skladby: http://www.koinonia.sk/sk/media/hudba/prepare-music-chcem-dnes/) a ďalšie amatérske nahrávky z našich koncertov.

Prečo hráte práve kresťanskú hudbu?

Spoznali sme Ježiša Krista, ktorý nám dal talent. Tento talent chceme využiť práve preto, aby bolo Jeho meno zvestované stále viac a viac.

Myslíte si, že kresťanská kapela musí mať kresťansky orientované texty?

Inak by to asi nebola kresťaská kapela... :)

Myslíte si, že kresťanská scéna zaostáva v kvalite za profánnou (svetskou)?

Myslím si, že áno, ale za posledných 5 rokov vidím, že niektoré kresťanské kapely robia veľké kroky dopredu, čo do kvality. Aj my sme sa snažili viac investovať do nášho nového albumu a mysím, že sa nám to z časti aj podarilo.

Videli ste v poslednom čase videoklip – slovenský alebo zahraničný – ktorý vás zaujal?

Veľmi to nesledujem.

O čom je text piesne, ktorú ste poslali? Čo motivovalo autora práve k tejto téme?

Väčšina naších piesní sú radostné chvály. No text tejto piesne je vlastne akoby vzývanie Ducha Svätého, ktorý nám vlieva do sŕdc radosť a zápal.

Má podľa vás šancu kresťanská kapela osloviť neveriacich ľudí? Ak áno, ako?

Ja to môžem len potvrdiť, že sa to dá. Viac ako polovica našich koncertov je zamerana práve na evanjelizáciu neveriacich. Myslím si, že veľmi dôležite sú texty piesni, ktoré by mali byť priame a pravdivé. Texty o tom, že Ježiš je Pánom, že je jediným záchrancom, víťazom nad hriechom a nad smrťou.

Hrávate aj na "svetských" koncertoch? (Teda nie kresťanských akciách)

Zatiaľ sme na žiadnom svetskom koncerte nehrali, ale keby nás pozvali, tak by museli rátať s tým, že naše texty budu jedine o Kristovi.

Ako by ste postupovali (a možno sa vám to už stalo), ak člen kapely zakolíše vo viere, proste ak má obdobie pádov?

V kapele sme predovšetkým priatelia, ktorí si môžu povedať všetko. Ak je takýto problém, tak sa ho snažíme riešiť vzákomným zdieľaním a modlitbou.

Aká je vaša rada pre mladého človeka, bojujúceho s hriechom? Môže to byť drogová závislosť, alkohol, sebaukájanie či iné bežné problémy...

Moja rada? Snažiť sa mať intímny vzťah s Bohom. To znamená čítať si Božie Slovo, v ktorom je On priamo prítomný, chváliť ho a ďakovať mu za všetko, čo mi dáva. Tiež je veľmi dôležite mať živé spoločenstvo. Človek sa z hriechu sám nikdy nevyhrabe, ale môžu mu pomôcť práve priatelia.

Myslíte si, že existuje hranica, nazvime to „morálky“, ktorú muzikant – kresťan nesmie prekročiť?

Áno.

Čo robíte, keď vás láka hriech?

Snažím sa myslieť na niečo iné. Hriechu stále predchádza nejaká myšlienka, ktorú treba rýchlo inou myšlienkou vyhodiť z hlavy.

Čo pre vás znamená viera v Boha?

Pre mňa to znamená nie len veriť v existenciu Boha, ale aj konať to, čo sa jemu páči.

Ako si predstavujete nebo?

Bude plné mojich priateľov.. :)

Čo chcete v hudbe dosiahnuť?

Isto sa chceme zdokonaľovať, písať nové piesne. Ale predovšetkým chceme hudbou hlásať Krista.

Kde vás môžu vidieť a počuť vaši fanúšikovia v blízkej budúcnosti?

Najbližší verejný koncert bude 22.12.20010 na Hlavnej ulici v Košiciach. Potom to bude Festival mladých 22.1.2011 v Spoločenskom pavilóne v Košiciach v rámci stretnutia s názvom „Victory“. www.priatel.sk, http://www.facebook.com/koinoniamusic. Braňo Kovalčík.

Ďakujeme za rozhovor.

Rozhovor nie je upravovaný, je presným prepisom odpovedí kapely.
Za gramatickú správnosť zodpovedá samotná kapela alebo interpret.