208. kolo (ďalšie kolo 01.11.2010)
Vitajte po v ďalšom kole GosAmKy. Máme 1 novinku - AUDIENCE, vypadávajú JENO'S BROTHERS, lebo dosiahli limit 10 kôl. V ďalšom kole sa stretneme o 2 týždne 01.11.2010.

ROZHOVOR s kapelou AUDIENCE

Audience2.jpg
Zdravím kapelu Audience. Obzrime sa ešte trochu za rokom 2009, aký bol? Čo vám dal a čo vzal?

V roku 2009 sa začala mierne meniť naša zostava, ktorá sa profiluje napokon dodnes. Aktuálne sme štyria stabilní členovia, plus dvaja ďalší - podľa možností.

O čom je text piesne, ktorú ste poslali? Čo motivovalo autora práve k tejto téme?

Je to asi naša prvá pieseň, ktorá mala skôr názov, ako vôbec celá vznikla. Idea je jednoduchá – chcel som proste nahlas povedať, že som zachránený, zachránený naším Bohom.

Keby ste dostali 3 ponuky – viesť chvály, účinkovať na kresťanskom festivale a účinkovať na “svetskom” festivale, ktorá z týchto ponúk by bola pre vás najlákavejšia? Čo vnímate ako plusy a mínusy každej z týchto troch typov akcií?

Ťažká otázka, možno aj sami v kapele sa na ňu snažíme nájsť odpoveď... Za seba poviem asi tak, že pre mňa je podstatné, aby kdekoľvek by som mal hrať, chcem to robiť pre väčšiu slávu Boha... najbližšie sa pri Ňom cítim práve pri chválach...tak som si vlastne odpovedal:-) (Peťo)
Čo sa týka chvál, tak z týchto troch možností je to asi najosobnejšie vo vzťahu s Bohom. Kresťanský festival je evanjelizačný, ale v niečom podobný aj chválam. A na „svetský“ festival zase prídu aj ľudia, ktorí Boha nepoznajú a teda je šanca ich osloviť. Asi by som si vybral prvé dve možnosti. (Jano)

Nedávno prebiehala súťaž Eurosong 2010. Sledovali ste ju? Bol tam niekto, kto vás oslovil?

Priznám sa, že som to v podstate nevidel, viem že to bolo, ale nepozeral som... (Peťo)
Videl som len jedno kolo; väčšina hudby ma neoslovila, pamätám si len pesničku „Me and my guitar“, z toho, čo som videl, to bolo asi najbližšie môjmu vkusu :) (Jano)

Myslíte si, že kresťanská scéna zaostáva v kvalite za profánnou (svetskou)?

Na oboch scénach sú dobrí aj slabší... Svetská scéna sa u nás lepšie „predáva“, čo ale podľa mňa nehovorí vždy o kvalite... (Peťo)
Keďže sa pohybujem v kresťanských kruhoch, stretávam sa s kresťanskou hudbou rôznej kvality, ale určite existuje množstvo kvalitných kresťanských hudobníkov a kresťanskej hudby. Určite kresťanská hudba v kvalite nezaostáva, len je možno menej známa. (Jano)

Videli ste v poslednom čase videoklip – slovenský alebo zahraničný – ktorý vás zaujal?

Áno, klip slovenskej kapely AjTak k piesni Nádej. Nie som odborník, len poslucháč, resp. divák, ale páčila sa mi myšlienka, jej stvárnenie, zábery, a farebné zladenie celého klipu, vrátane nástrojov.

Aká je vaša rada pre mladého človeka, bojujúceho s hriechom? Môže to byť drogová závislosť, alkohol, sebaukájanie či iné bežné problémy...

Necítim sa veľmi na dávanie rád, ale zo svojej skúsenosti môžem povedať, že keď som vyčerpal svoje „pokusy“ a povedal to Bohu, On odpovedal...škoda, že som sám seba na to niekedy nechal dosť dlho čakať, (Peťo)
Uver tomu, že Boh je láska a že nás vždy miluje takých, akí sme (aj so všetkými hriechmi); Ježiš to už všetko vyrovnal... (Jano)

Ako by ste postupovali (a možno sa vám to už stalo), ak člen kapely zakolíše vo viere, proste ak má obdobie pádov?

Modlím sa...a tam sa snažím nájsť odpoveď čo s tým. (Peťo)
Určite sa modliť, nevykašlať sa na neho, ale podporovať ho. (Jano)

Myslíte si, že existuje hranica, nazvime to „morálky“, ktorú muzikant – kresťan nesmie prekročiť?

Určite...svedomie... (Peťo)
Taká, ako u každého kresťana. (Jano)

Čo robíte, keď vás láka hriech?

Neviem na to povedať všeobecnú odpoveď, ale pomáha mi keď si predstavím pohľad na kríž... (Peťo)
Snažím sa pripomenúť si, že Boh je pri mne, dokonca vo mne, a prosím ho, aby mi pomohol odolať pokušeniu. (Jano)

Ako si predstavujete nebo? Tešíte sa tam?

Áno veľmi sa teším, ale neviem si to predstaviť. Zažil som v poslednej dobe, práve možno aj cez hudbu, Božiu blízkosť... A stálo to za to...vtedy ma napadlo, že takto by to mohlo byť v nebi:-) (Peťo)
Predstavujem si to ako niečo veľké biele, svetlé, priestranné, naplnené radosťou, dobrými vzťahmi, bez akéhokoľvek náznaku zla. Ale na to, aké je nebo v skutočnosti, naša predstavivosť nestačí. A určite sa teším :) (Jano)

Kde vás môžu vidieť a počuť vaši fanúšikovia v blízkej budúcnosti?

Najbližšie, už asi tradične:-), na festivale „Mladí mladým“ vo Veľkej Lehôtke pri Prievidzi – 20.11.2010. A pripravujeme aj naše prvé CD, veríme, že v priebehu mesiaca to bude realita. Všetko podstatné bude na www.audience.musicant.sk

Ďakujeme za rozhovor.

Rozhovor nie je upravovaný, je presným prepisom odpovedí kapely.
Za gramatickú správnosť zodpovedá samotná kapela alebo interpret.