207. kolo (ďalšie kolo 18.10.2010)
Vitajte po v ďalšom kole GosAmKy. Máme 1 novinku - KRÍŽIK, vypadáva NEW PROJECT, lebo dosiahli limit 10 kôl. V ďalšom kole sa stretneme o 2 týždne 18.10.2010.

ROZHOVOR s ERIKOM STUPKOM

ErikStupka.jpg
Stručne pár vetami predstav vašu kapelu (odkiaľ ste, aký štýl hráte, zostava kapely ...).

Ahooj! Som Erik Stupka, som z Bratislavy a kapelu nemám fixnú, mení sa od nahrávky k nahrávke. Robím totiž prevažne štúdiové projekty, na ktorých mi hrajú pozvaní muzikanti. Konkrétne posledný album je ladený ako popový gitarový mainstream.

Koľko koncertov si už odohral?

Čo sa týka koncertov, robím hlavne chvály. Takých „koncertov“ bolo neúrekom :)

Aké nahrávky si doteraz urobil?

Vlastné albumy doteraz boli: Z bludiska, Nebeská party, Oheň, Vietor a Úplne obyčajní ľudia. Okrem toho som spolupracoval na viacerých iných nahrávkach, cédečkach, projektoch, ani si ich už nepamätám...BCC chvály, COPP, Atak, Sinaj, Lámačské chvály...

Prečo hráš práve kresťanskú hudbu?

Hm, neviem presne, čo je „kresťanská hudba“ a „nekresťanská“, ale robím pesničky, ktoré vyjadrujú to, čo žijem, moje vnútro, túžby, sny, pocity. A to je nerozlučne spojené s Bohom, Ježišom – Kristom, preto sú asi kresťanské.

Myslíš si, že kresťanská kapela musí mať kresťansky orientované texty?

Myslím si, že niekto, kto prežil niečo skutočné s Ježišom, bude o tom aj hovoriť, písať, spievať. Samozrejme, nemusí to byť v každej piesni, ale ak to nie je v žiadnej, alebo ak je to tak skryté, že to tam nikto nenájde, tak to dáva otáznik, čo vlastne s Bohom prežil. Ale v zásade nikto nič nemusí, len je dobré, keď chce.

Čo tvorí základ tvojich textov? O čom najradšej spievaš?

Ťažká otázka...o šťastí, hľadaní, láske, priateľstve, sklamaní...život je tak bohatý, že ťažko ho zúžiť na jednu tému. Nakoniec však všetky témy vedú k Ježišovi a to je fakt, aj keď to znie veľmi všeobecne. Robím ale veľa piesní, ktoré sú nazývané ako „chvály“, lebo rád vyjadrujem Bohu, čo k nemu cítim a čo pre mňa znamená. A možno aj preto, lebo som dlhé roky chvály viedol.

Má podľa teba šancu kresťanská kapela osloviť neveriacich ľudí? Ak áno, ako?

Určite áno a myslím, že kresťania majú nenormálne silný náboj a momentum, ktoré môže neveriacich ľudí zaujať a osloviť. Sú však aj veci, ktoré im v tom bránia a tými sú asi najviac náboženská hantírka a strach. To keď ľudia počujú a zbadajú, tak obracajú oči alebo sa smejú.

Hrávaš aj na "svetských"