199. kolo (ďalšie kolo 10.05.2010)
Vitajte v ďalšom kole GosAmKy. Máme 1 novinku - skupinu GOLGOTA a vypadávajú GOOD LIGHTS, ktorí prekročili limit 10 kôl. V ďalšom kole sa stretneme o 2 týždne 10.05.2010.

ROZHOVOR s kapelou GOLGOTA

Golgota.jpg
Zdravím Golgotu. Obzrime sa ešte trochu za rokom 2009, aký bol? Čo vám dal a čo vzal?

Zdravíme všetkých poslucháčov a tešíme sa, že môžeme znova prispieť svojou piesňou k stále sa rozrastajúcej rodine gospelových piesní. Našťastie sme nepocítili, že by sme minulý rok niečo stratili, sme šťastní, že nás Boh žehná a že máme stále poslucháčov, ktorým sa naše piesne páčia.

O čom je text piesne, ktorú ste poslali? Čo motivovalo autora práve k tejto téme?

Text tejto piesne je priamočiary. Snažil som sa v ňom jednoduchým spôsobom vyjadriť túžbu po Bohu. (Dušan)

Keby ste dostali 3 ponuky – viesť chvály, účinkovať na kresťanskom festivale a účinkovať na “svetskom” festivale, ktorá z týchto ponúk by bola pre vás najlákavejšia? Čo vnímate ako plusy a mínusy každej z týchto troch typov akcií?

Na túto otázku máme jednoznačnú odpoveď, určite by to boli chvály. Chvály - k plusom chvál, určite patrí bližší kontakt s Bohom a o mínusoch nevieme. Kresťanský festival - k plusom patrí evanjelizácia na voľných priestranstvách, kde si môžu aj neveriaci ľudia vypočuť piesne alebo svedectvá jednotlivých kapiel a možno zauvažovať nad zmyslom života. K mínusom patrí rýchle striedanie kapiel a tým pádom možno menej kvalitné nazvučenie. Svetský festival - na svetské festivaly nechodíme, preto sa nevieme vyjadriť.

Nedávno prebiehala súťaž Eurosong 2010. Sledovali ste ju? Bol tam niekto, kto vás oslovil?

Áno pozerali sme túto súťaž, páčilo sa nám viac interpretov, medzi najobľúbenejších patrili: Maroš Bango, Richard Čanaky, Miro Jaroš.

Myslíte si, že kresťanská scéna zaostáva v kvalite za profánnou (svetskou)?

Myslíme si, že nezaostáva, hlavne zahraničná gospelová scéna je na vysokej úrovni, ale aj naša v poslednom čase rýchlo napreduje.

Videli ste v poslednom čase videoklip – slovenský alebo zahraničný – ktorý vás zaujal?

Ja osobne nemám konkrétne nejaký obľúbený videoklip, ale vždy si rád pozriem videoklipy od M.W.Smitha, ktoré majú svoju hĺbku.(Dušan)

Aká je vaša rada pre mladého človeka, bojujúceho s hriechom? Môže to byť drogová závislosť, alkohol, sebaukájanie či iné bežné problémy...

Je veľmi ťažké radiť človeku, ktorý už má svoj svet, plný svojich predstáv a bôžikov. Možno iba taká malá rada: skúsiť to s Ježišom môžeš vždy, nič ťa to nestojí, môžeš len získať, nikdy nebudeš sám, aj keď ťa všetci priatelia opustia, On tu bude pre teba navždy. Keď zakolíšeš, podoprie Ťa, keď padneš, zdvihne Ťa a jediná podmienka ktorú ti Boh dáva je, že to musíš chcieť ty sám. Nie tvoja babka, nie tvoja rodina, ale ty sám! Vtedy sa dá zvládnuť aj to, čo sa zdá byť nezvládnuteľné. Lebo Bohu nič nie je nemožné.

Ako by ste postupovali (a možno sa vám to už stalo), ak člen kapely zakolíše vo viere, proste ak má obdobie pádov?

Kresťanská kapela je jeden celok, v podstate taká malá "rodina" ľudí, ktorým by malo záležať, aby kapela napredovala nielen po tej hudobnej stránke, ale aj po tej duchovnej. Preto by to malo byť vzájomné a určite by mala kapela pomôcť svojmu členovi vyriešiť jeho problémy. Skúsili by sme sa s ním porozpraváť a samozrejme modlitba, alebo obetovanie sv.omše za neho.

Myslíte si, že existuje hranica, nazvime to „morálky“, ktorú muzikant – kresťan nesmie prekročiť?

Myslíme si, že tá hranica tam určite musí byť, ale zároveň nie je dôležité či kresťan muzikant je, alebo nie je, každý kresťan by mal dodržiavať pravidlá, ktoré mu zaručujú spásu jeho duše. Je len na ňom ako sa rozhodne.

Čo robíte, keď vás láka hriech?

Ako sa hovorí, najlepšou obranou je útok. Preto keď ma láka hriech, zoberiem gitaru a začnem chváliť Boha. Ale samozrejme, nie je to vždy také ľahké, ako sa zdá. (Dušan)

Ako si predstavujete nebo? Tešíte sa tam?

Určite sa tam všetci tešíme, ale najskôr si to nebo musíme zaslúžiť a o tom či sme si ho zaslúžili, bude rozhodovať niekto iný. Zaiste to je miesto plné lásky a pokoja.

Kde vás môžu vidieť a počuť vaši fanúšikovia v blízkej budúcnosti?

Naša kapela sa skôr zameriava na hranie na sv.omšiach v kostoloch, alebo na koncerty spojené so sv.omšou, pretože ta "kostolová" atmosféra je nenahraditeľná. Momentálne sa už festivalov nezučastňujeme. Preto každý, kto by nás chcel počuť, môže skôr na týchto našich aktivitách. A zároveň sme samozrejme otvorení aj pre pozvania mimo našu farnosť, ktoré sme už viackrát dostali. Radi prídeme, ak to bude v našich silách. Na záver by sme radi poďakovali všetkým našim priaznivcom za podporu a za povzbudivé slová pri prekonávaní prekážok a zároveň aj za to, že to s nami vydržali už 9 rokov. Veľká vďaka.

Ďakujeme za rozhovor.

Rozhovor nie je upravovaný, je presným prepisom odpovedí kapely.
Za gramatickú správnosť zodpovedá samotná kapela alebo interpret.