197. kolo (ďalšie kolo 12.04.2010)
Vitajte v ďalšom kole GosAmKy. Máme 1 novinku - JENO'S BROTHERS a vypadáva NOVÁ PIESEŇ, ktorá prekročila limit 10 kôl. V ďalšom kole sa stretneme o 2 týždne 12.04.2010.

ROZHOVOR s kapelou JENO'S BROTHERS

JenosBrothers2.jpg
Zdravím Jeno's Brothers. Obzrime sa trochu za rokom 2009, aký bol? Čo vám dal a čo vzal?

Zdravíme GosAmKu :) Rok 2009 bol pre nás úžasný. V júni nám vyšlo naše debutové CD s názvom Atmosféra. Následne sme odohrali niekoľko koncertov a festivalov. Campfest, Verím Pane, 1. festival radosti /VnU/. Naši fanúšikovia mohli sledovať aj live vystúpenie v TV Lux a dokonca, zahrali sme si aj koncert v banskobystrickej väznici :) Koncom roka sme odohrali aj krátke UPC Tour v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach. Počas uplynulého roka sme získali veľa skúseností, priateľov i zážitkov :)

Čo máte v kapele nové, odkedy ste naposledy boli v GosAmKe?

Ako sme už spomínali, máme nové CD. Stále tvoríme nové „songy“. Každý z nás sa snaží na sebe makať čo najviac aj po inštrumentálnej stránke. Ďalším pozitívom je, že ako kapela máme už ucelenú zostavu.

O čom je text piesne, ktorú ste poslali? Čo motivovalo autora práve k tejto téme?

Pieseň Svetlomet je o nás. O tom, ako virtuálne svietime, ako sa cez naše duše prelíname alebo neprelíname. O tom, ako si vieme svetlo vziať, ale aj dávať. Ako sa odrážame od svetla Božieho, že dokážeme horieť pre niečo, Niekoho a o tom, ako pomaly vyhasíname, keď sme v tmách.

Keby ste dostali 3 ponuky – viesť chvály, účinkovať na kresťanskom festivale a účinkovať na “svetskom” festivale, ktorá z týchto ponúk by bola pre vás najlákavejšia? Čo vnímate ako plusy a mínusy každej z týchto troch typov akcií?

Zaujímavá otázka :) My ako kapela sa „neškatuľkujeme“ len na jeden štýl, preto všetky tri ponuky by boli pre nás zaujímavé a rovnako zodpovedné. Viesť chvály je darom od Boha, či už po „speakerskej“ alebo hudobnej stránke, aby sme skrz jedno aj druhé vedeli udať ľuďom „smer“ na ceste k Bohu. Na kresťanských festivaloch účinkujeme veľmi radi najmä kvôli atmosfére, ktorá na týchto festivaloch je. Aspoň my mávame ten pocit pri našich vystúpeniach :) Kresťanské festivaly sú fajn pre ľudí, ktorí majú radi tento druh – štýl hudby a vedia nielen to, o čom, ale aj o Kom to je. Avšak, akúsi vyššiu hodnotu to má pre tých, ktorí nevedia, nepoznajú a ak prídu na takýto festival alebo aj na chvály, spoznajú „zmysel života“ tých druhých. Zmysel, ktorý im chýbal. Účinkovať na festivale je veľkou obetou, hlavne po „organizačnej stránke“, pre hudobníkov, našich najbližších, dobrodincov a pod., lebo väčšinou to robíme skoro vždy pre radosť z hudby . Veríme, že nám mnohé kapely v tomto teraz rozumejú:) Čo sa týka „svetských“ festivalov a koncertov, my ako kapela sme voči tejto téme otvorení. Potešíme sa akejkoľvek ponuke, ktorá sa naskytne. Avšak treba dodať, že hladinu hodnoty, v ktorú veríme a vyznávame, treba priniesť aj v takomto prostredí.

Nedávno prebiehala súťaž Eurosong 2010. Sledovali ste ju? Bol tam niekto, kto vás oslovil?

Ako hudobníci sa snažíme mať prehľad v hudbe v rámci všeobecnosti. Takže aj súťaž Eurosong 2010 sme jedným okom sledovali, ale konkretizovať to radšej nebudeme :) Bolo tam zopár autorov, ktorí nás potešili a aj zaujali, aj keď tých, ktorí náš vôbec neoslovili bolo oveľa viac.

Myslíte si, že kresťanská scéna zaostáva v kvalite za profánnou (svetskou)?

Keď sa bavíme o slovenskej kresťanskej scéne, tak ÁNO. Máme pocit, že ľuďom na Slovensku akoby „stačila“ táto scéna, pričom vo svete je kresťanská hudba na oveľa vyššej úrovni. Zahraničné kapely sa hudobne vyrovnajú aj svetským svetovým kapelám, napr. Delirious, Switchfoot, Planetshakers, Porcupine tree, atd. No veríme, že aj na Slovensku je zopár kapiel, ktoré vysielajú pozitívne signály, aby sa mohli k takejto méte priblížiť. Je dobré určiť si vysoké ciele, aby výsledok našej práce bol čo najvyšší. To je aj jedna z našich priorít.

Videli ste v poslednom čase videoklip – slovenský alebo zahraničný – ktorý vás zaujal?

Keďže sami ešte nemáme klip, v poslednej dobe sa nechávame inšpirovať tvorbou iných. Konkrétne, zaujímavé sú pre nás klipy kapiel Noc a deň, Komajota a pod., zo svetovej scény Take that, Gary go, U2 a Snow patrol.

Aká je vaša rada pre mladého človeka, bojujúceho s hriechom? Môže to byť drogová závilosť, alkohol, sebaukájanie či iné bežné problémy...

Bojovať. Nikdy sa nevzdávať, lebo len na to čaká pokušiteľ. Že prestaneme veriť v to, že dokážeme byť pevný vo viere, že sa dokážeme zbaviť toho, čo nám bráni v živote čistoty duše i tela. Vieme, ľahko sa povie, že treba bojovať a nevzdávať sa; ale nič sa neráta, pokiaľ človek neskúsi povedať aj „nie“. Nie sú to bežné problémy, sú to problémy dnešného mladého človeka, ktorý vidí v tom zmysel života a tvrdí, že žiť bez toho sa nedá. A aká je naša rada? Jedine dôverná modlitba a úplne odovzdanie sa do Božej vôle. Len to zachráni každého jedného z nás od čohokoľvek.

Ako by ste postupovali (a možno sa vám to už stalo), ak člen kapely zakolíše vo viere, proste ak má obdobie pádov? Myslíte si, že existuje hranica, nazvime to „morálky“, ktorú muzikant – kresťan nesmie prekročiť?

Kapela je jedno srdce, jedna duša, jeden kolektív, ktorý drží stále spolu a keď sa jednému nedarí, tí druhí mu pomáhajú, držia ho, aby nepadol. Človek – kresťan – muzikant, ktorý žije opravdivú vieru a život s Bohom vie, kde je jeho hranica.

Čo robíte, keď vás láka hriech?

Snažíme sa naň nemyslieť. Obrátiť myšlienky o 100%. Povieme si, som kresťan, ktorý sa snaží žiť život vo viere a idem si za tým. Nie je to jednoduché najmä v dnešnej dobe plnej pokušenia, ale po každom páde je potrebné vstať a kráčať ďalej.

Ako si predstavujete nebo? Tešíte sa tam?

Predstavujeme si to ako niečo krásne, obrovské, plné úžasných ľudí, kde budeme všetci hrať a spievať na Božiu slávu :) To, že sa tam tešíme je samozrejmé, len najprv si to nebo treba zaslúžiť už tu na zemi :)

Kde vás môžu vidieť a počuť vaši fanúšikovia v blízkej budúcnosti?

Aktuálne beží naša pieseň Svetlomet v rádiu Lumen v Gospelparáde, kde sme ako nasadená novinka, ako jediní postúpili a vyšplhali sa hned na 1.miesto. Taktiež naše piesne od apríla bude hrávať aj Rádio Proglas v Českej republike :) Najbližšie naživo nás môžu naši fanúšikovia vidieť v BB na UPC Lajf omši 14.apríla, kde hrávame každý mesiac. Prichádza leto, obdobie festivalov a tento rok aj nás môžete vidieť 9.júla na festivale NEBOJTE SA! v Krakovanoch. Festival Lumen spúšťa hlasovanie, kde si priaznivci tohto festivalu môžu vybrať kapelu, ktorá sa im páči a zahlasovať za ňu. Aj za nás je možné hlasovať v kategórii "nováčik". Budeme vďační za každý jeden hlas. Viac informácii o pripravovaných akciách na www.jenosbrothers.sk

Ďakujeme za rozhovor.

Rozhovor nie je upravovaný, je presným prepisom odpovedí kapely.
Za gramatickú správnosť zodpovedá samotná kapela alebo interpret.