191. kolo (ďalšie kolo 11.01.2010)
Vitajte v ďalšom kole GosAmKy. Máme 1 novinku, je to zbor ADAM, ktorí prichádzajú s aktuálnou vianočnou piesňou. Vypadáva ANETA JUŘÍČKOVÁ. V ďalšom kole sa stretneme 11.01.2010.

ROZHOVOR so zborom ADAM

Adam2.jpg
Zdravím zbor ADAM. Stále ste tu, stále prinášate niečo nové. Aký bol pre vás rok 2009?

Pozdravujeme stálych aj náhodných návštevníkov Gosamky, ako aj tvorcov tohto zaujímavého projektu. Kým sme tu, tak je dobre. Znamená to, že nás to baví a že tých 12 rokov malo zmysel. Rok 2009 bol pre spevokol ADAM asi jedným z tých ťažších. Je nás menej ako bolo doteraz zvykom, no určite so silným hlasovým potenciálom, no školské a pracovné povinnosti nás dosť nepríjemne tento rok obmedzovali vo využívaní potenciálu. Veľká noc, Adambál, Gospel talent fest, odpustová omša na Sivej brade a nejakých 15 svadobných omší...

Pripomeňme, čo znamená váš názov ADAM, lebo je to podľa mňa vtipné a nápadité.

Hm... No názov vznikol tak nejako spontánne, keď sme potrebovali vymyslieť ako sa budeme volať, pretože sme v roku 1998 šli prvýkrát spievať na vtedajší festival MOST do Spišskej Novej Vsi. V tom čase sa nám s manželkou narodil syn Adam a tak sa skoro 60 členný spevokol rozhodol použiť toto meno. Odôvodnili to aj tým, že Adam bol predsa prvý človek a bude to také ľudské a pri tom veľmi blízke Bohu. Ja som tomu potom ešte na dôvažok vymyslel skratku a teda: Atraktívne Dievčatá A Mládenci. A takto to ostalo do dnešných dní... :)

Ktoré slovenské kapely sa vám páčia?

Samozrejme neviem odpovedať za všetkých členov, no zo Slovenského gospelu sa mi veľmi páčia Kapucíni a Stanley. Ale inak nemám určené ďalšie miesta v rebríčku a často ma zaujme pekná pieseň od ktoréhokoľvek interpreta. Celkovo sa mi slovenský gospel páči. Dosť sa zaujímam o tvorbu podobných spevokolov, ako je ten náš. Ak by som bral do úvahy slovenskú populárnu hudbu, tak som „vyrastal“ na pesničkách Petra Nagya, Mariky Gombitovej a veľmi rád počúvam aj Beátu Dubasovú. Zo súčastných interpretov sú asi môjmu srdcu najbližší Desmod a IMT Smile.

Vianočné piesne, to nie je ojedinelá vec vo vašej tvorbe. Srdcová záležitosť?

Je pravda, že v našom repertoári je asi najviac vianočných piesni. Je to preto, lebo cez vianočné obdobie ich spievame na viacerých sv. omšiach a k tomu ešte nejaká jasličková pobožnosť, alebo Vianočný koncert a tak sa ich dosť nazberalo aj na naše prvé CD „Všetko je biele“. Chystáme sa možno v roku 2010 pustiť do aktivít na nahranie nového CD s „cezročnými“ pesničkami, no zatiaľ nemáme také nahrávky, ktoré by som chcel pustiť na verejnosť.

Kto rozhoduje o tom, ktorá skladba sa bude hrávať a ktorá nie?

Čo a kedy budeme spievať poväčšine vyberá moja manželka Katka, aspoň čo sa týka účinkovaní na svätých omšiach. Ak sa jedná o skladbu piesní napríklad na festival, tak to už je skôr o kolektívnej dohode s tým, že návrh robíme spoločne s Katkou. Sú však aj piesne, ktoré naši mladí nespievajú radi, takže ak je to možné, tak ich nezaraďujeme.

Čo tvorí základ vašich textov, ktorú tému máte najradšej?

Veľmi rád mám, ak sa text piesne, či báseň, rýmuje. Témy si nevyberám a robím text väčšinou na základe potreby. Niekedy som písal básne aj na základe pocitov, teda vznikali spontánne ako reakcia na to, čo som práve prežíval. Momentálne však takéto podnety zanikajú pod množstvom pracovných a rodinných povinností a tak som rád, ak sa mi podarí vytvoriť priestor na to, aby som urobil nový text a pesničku, keď to spevokol potrebuje.

Ako často cvičíte? Myslím spolu aj individuálne.

Spoločné nácviky máme pravidelne každý piatok zvyčajne o 19 hodine. Ak sa pripravujeme na dôležitejšie vystúpenie, máme aj výnimočné nácviky navyše. Individuálne sa stretávame s manželkou a hudobníkmi zvyčajne vtedy, keď pripravujeme novú pesničku.

Predstavte nám svoj posledný album. Ako sa volá a ktoré piesne z neho majú najväčší úspech?

Náš jediný a dúfam že nie posledný album sme nazvali „Všetko je biele“ , podľa textu jednej z dvanástich vianočných piesní, ktoré obsahuje. Práve tá pieseň, s názvom „Dary“, je zatiaľ asi tou najúspešnejšou piesňou. Udržala sa totiž minulý rok v Gosamke plných 10 kôl a stále so slušným bodovým umiestnením.

Čo robíte, keď vás láka hriech? Ako bojujete voči pokušeniam?

Pokušenie je denne, všade okolo nás. Niekedy je ho dokonca aj ťažko rozpoznať. Veľakrát sme pokúšaní formou, ktorá v nás falošne vyvoláva pocit konania dobra. Proti každému pokušeniu je najlepšia modlitba, pretože modlitba je rozhovor s našim Otcom.

Štefan, ako by si postupoval, ak člen kapely zakolíše vo viere, proste ak má dlhšie obdobie pádov? Myslíš si, že existuje hranica - nazvime to „morálky“, ktorú muzikant – kresťan nesmie prekročiť?

Hm... Najlepšia pomoc je veľakrát osobný príklad ostatných členov spoločenstva a istota, že „stratený syn“ má možnosť návratu. Čo sa týka druhej otázky, tak si myslím, že hranica je pre všetkých rovnaká. Niektorí však o nej nevedia, iní na ňu zabudli, mnohí ju považujú za obmedzenie osobnej „slobody“. Je jedno či je človek muzikantom, skladníkom, či politikom.

Pri tom „hodnotení zlepšenia“ si však človek zrejme musí dať pozor, aby „nehľadal smietku v oku svojho brata, kým vo svojom má brvno“. Ako sa tomu dá predísť?

Budovaním zdravej pokory vo svojom srdci.

Pozvite nás na svoje koncerty a svoj web a prezraďte nám plány do roku 2010.

Nie sme formáciou, ktorá by si organizovala koncerty a širšia verejnosť nás bude mať možnosť uvidieť zrejme len na Gospel talent feste, ktorého šiesty ročník by sa mal konať pravdepodobne 10.-11. júla na Spišskom salaši pri Spišskom Podhradí. Rok 2010 pre nás bude zrejme rokom hľadania formy nášho ďalšieho fungovania. Ja si najviac želám, aby sa nám podarilo natočiť druhé CD, na ktoré máme dosť zaujímavého materiálu. Informácie o spevokole ADAM nájdete v priebehu niekoľkých týždňov na www.gospeltalentfest.sk . Momentálne je táto stránka vo výstavbe. Nakoniec by som rád všetkým ľuďom dobrej vôle zaželal požehnaný nový rok.

Ďakujeme za rozhovor.

Rozhovor nie je upravovaný, je presným prepisom odpovedí kapely.
Za gramatickú správnosť zodpovedá samotná kapela alebo interpret.