190. kolo (ďalšie kolo 14.12.2009)
Vitajte v ďalšom kole GosAmKy. Máme 1 novinku, je to skupina REGIMENT. Vypadáva kapela N.D.E.. V ďalšom kole sa stretneme 14.12.2009.

A mám tu ešte ponuku pre všetkých, ktorí by sa radi realizovali v oblasti aranžovania piesní. Mladý muž menom Miro, ktorý sa venuje skladaniu piesní, ale nemá kapelu, by rád ponúkol svoju pieseň, aby ju niekto prerobil alebo hrával. Viac info získate na jeho maile olga_mei@hotmail.com.

ROZHOVOR so skupinou REGIMENT

Regiment.jpg
Zdravím REGIMENT, na GosAmKu posielate pieseň ŽIVOT MA NAUČIL. Kto zložil hudbu a text?

Adrem: Hudbu má na svedomí náš dvorný producent, žijúci momentálne v Česku, známy ako JESO....Texty sú vždy naša práca, v každej piesni.

Ktoré najdôležitejšie veci naučil život vás?

Adrem: Mňa osobne, že bez vzťahu s Bohom, je život jedna veľká pustatina. Tiež som zistil, že čistá duša je najväčší zdroj pokoja a radosti. Život ma každý deň učí tešiť sa a ďakovať. Život ma každý deň učí viac a viac dôverovať Bohu...
Košo: Mňa naučil, že každý človek túži byť naplnený a snaží sa zaplniť to prázdne miesto v srdci rôznymi materiálnymi vecami, slávou, chvíľkovými radosťami atď, ale nič nemôže človeka naplniť a naplno uspokojiť tak ako Božia láska. A to je pre mňa fakt, ktorý ma robí slobodného a vyrovnaného. Život ma tiež naučil, že za svojím snom treba ísť, brácho...
Chrobu: Život ma naučil, že je dôležité akými ľuďmi sa obklopujeme. Tiež ma naucil že bez Boha to tu dole nemá zmysel. No a zistil som aj že deti nenosí bocian a že darčeky na vianoce nejsu od Santa Klausa :)
Dj-Fedy: Mňa naučil, že najdôležitejšie je, keď sa človek dokáže darovať. Náš život nie je o nás a toto prijať je veľká výzva. Snáď sa mi to niekedy naplno podarí, lebo egoizmus človeka nekonečne ubíja.
Dj-Re5: Veriť. Mať nádej a rozdávať lásku. Aj keď sa mi to možno niekedy úplne nedarí....

Kto tvorí formáciu REGIMENT?

Košo: Regiment tvoria piati (šiesti) chalani. Traja raperi: Adrem, Chrobu a Košo a dvaja Dj-i: Fedy a Re5. Djov je viac vidieť a počuť hlavne na koncertoch. Externe sem patrí aj JESO – vyššie spomínaný producent.

Prečo ste sa dali dokopy?

Chrobu: Na začiatku mňa a Koša (2ako1) oslovil Adrem či nespravíme jednu spoločnú vec no a nezostalo to len pri jednej :) Sedíme si ako ľudia a máme rovnaký pohlad na život a na to prečo chceme túto hudbu robiť, no a samozrejme vsetci máme radi rap. Takže Regiment je vlastne zoskupenie chalanov bojujúcich za rovnakú vec.

Vydali ste pod značkou REGIMENT aj CD?

Adrem: Zatiaľ ešte nie, ale momentálne na ňom pracujeme. Väčšina je už ponahrávaná, treba ešte doladiť detaily, pohrať sa s mixom a mastrom. S určitosťou však môžeme povedať, že CD bude hotové až budúci rok a to pravdepodobne vo februári. Bude na ňom 10 plnohodnotných trackov a jeho názov bude: „Pravda musí von!“. Hlavné promo bude v časopise AHA! , ktorý ide s nami proti prúdu :) ( www.casopisaha.sk )

Čím je projekt REGIMENT iný, ako vaše sólové projekty?

Adrem: V prvom rade tým, že je nás viac. Znamená to rôznorodosť rapov, hlasov, štýlov, čo je pozitívne pre poslucháčov, lebo si každý môže nájsť niečo, čo mu ulahodí...
Košo: Spojili sme sa, aby sme boli silnejší...
Chrobu: REGIMENT :)

Plánujete aj spoločné koncerty?

Chrobu: Určite. Ludia nás už mohli vidiet pokope na pódiu v Prahe na festivale VOX alebo v Bratislave na Fln Hip-Hop Night. Koncertov bude samozrejme ešte veľa, stačí sledovať našu stránku www.myspace.com/regimentrap , kde sa dozviete všetko potrebné.

Akú budúcnosť má tento projekt? Je to pre vás jednorázová vec alebo sa k spolupráci vrátite?

Adrem: Uvidíme ako sa veci vyvinú. CD, ktoré pripravujeme nie je vlastne ešte dlhohrajka (LP), je to len akési promo-CD, aby ľudia o nás vedeli. Po ňom, ak to Pán požehná, by sme radi spravili seriózny album. Takže pokračovať budeme určite....
Košo: V prvom rade je teraz pre nás dôležité, aby sme spravili čo najlepšie toto CD, na ktorom pracujeme a mohli priniesť na scénu produkt, ktorý bude akousi alternatívou tomu, čo je momentálne ľudom na Slovensku ponúkané v tomto žánre. Čo bude potom, uvidíme...
Chrobu: Pre mňa osobne je Regiment obohatenie. Chalani mi dávajú veľa či už po osobnostnej stránke alebo aj hudobnej, takže dúfam, že spolupráca bude pokračovať.
Dj-Fedy: Dúfam, že budeme aj naďalej takto spolupracovať a čo sa týka mňa, tak rád by som vydal Djsky mixtape. Ale najdôležitejšia je pre mňa práca pre skupinu.
Dj-Re5: EP, ktoré vyjde sa snažíme už teraz čo najviac vymakať a zatiaľ sa mi zdá, že spolupráca medzi nami je dosť dobrá, rozumieme si, takže to pôjde určite aj naďalej. Myslím si, že to nie je jednorazová spolupráca. Takisto nejaký tejp bude, bude......

Ako sa líši kresťan - raper od neveriaceho rapera?

Adrem: Myslím, že to jasne odlíšia ich názory, prezentované v rape. Rap je o autenticite textu. Nakoľko si autentický, natoľko bude mať tvoj rap úspech. My ako kresťania máme svoje hodnoty, svoj štýl života a ten „nemôžeme nevnášať“ do textov, lebo by sme to neboli my.
Košo: To čo rapujeme odzrkadľuje naše životy a náš vzťah k Bohu. Chceme ponúkať ľudom plnohodnotné texty zo života, v ktorých nájdu možno riešenie svojich problémov , alebo minimálne iný pohľad na veci ako je bežný v rape . Skrátka chceme , aby im tie texty niečo dali, nie vzali.
Chrobu: Presne tak isto ako sa líši kazdý neveriaci človek od veriaceho, čiže vzťahom s Ježišom.

Rap a hiphop - čo majú spoločné a v čom sa líšia?

Dj-Fedy: Tak neviem objektívne povedať, aký je v tom rozdiel, pre niekoho sú obidva tieto pojmy označením toho istého hudobného žánru, ja vidím rozdiel iba v tom, že Hip-Hop je už vlastne subkultúra, spojená s oblečením, tancom, rôznymi pouličnýmy umeniami (graffiti) a hudba je len časť tejto subkultúry. No a tá hudba je práve rap.
Dj-Re5: Rap je jedným z elementov Hip-Hop-u. Čiže časťou Hip-Hop-u.

Ako sa má podľa vás ubrániť mladý človek negatívam, ktoré so sebou prinášajú kluby, diskotéky atď.

Adrem: Každý máme svoje hranice a sami ich poznáme najlepšie. Vieme čo nám škodí a čo nie. Zrelý mladý človek si vie vyberať a prijať za svoje rozhodnutie zodpovednosť. Ak milujem Ježiša a viem že nejaká spoločnosť môže môj vzťah k nemu narušiť, tak sa jej slobodne rozhodnem vyhnúť...To je aj odpoveď na otázku, či je zlé počúvať rap s nadávkami. Ak vieš, že ťa tá hudba mení k horšiemu, a zaléží ti na vzťahu s Ježišom, tak sa jej dobrovoľne, úprimne, z lásky k nemu, zriekni....Ak tvoje názory a postoje k ľuďom neovplyvňuje, kľudne ju počúvaj... (Podľa mňa, sú niektoré texty i tak nepočúvateľné ..)
Košo: Myslím, že žiadny mladý človek nemusí zvádzať nejaký boj keď ide do klubu, alebo na diskotéku. Každý sa sám slobodne rozhoduje kam a prečo chodí. Ak nechce, nejde. Má to súvis s mojou odpoveďou na druhú otázku (Ktoré najdôležitejšie veci naučil život vás?)
Chrobu: Zavreť sa v temnej komore na 4 zámky a už nikdy ju neopustiť. Ale nie teraz vážne. Podla mňa je to vždy len o hodnotách ktoré daný mladý človek má a či sa ich drží.

Aký je váš názor na Facebook?

Adrem: Čo ťa mrzí.... Fatálny!!! Reklama zadarmo!!!
Košo: Je to dobrý spôsob ako byť v kontakte s ľuďmi, ktorými sa naša hudba páči a prezentovať sa.
Chrobu: Zbytočnosť ktorá oberá ludí o čas. Ale ak niekomu vyhovuje neodsudzujem ho každý máme iné priority.
Dj-Fedy: No facebook je fajn, ale iba pokial za ním nesedíte nonstop. Radšej skutočný kontakt s ľudmi a facebook mať len ako taký prostriedok, cez ktorý sa môžem s niekým na niečom súrnom dohovoriť atď...
Dj-Re5:Namotávka, miesto, kde sa každý propaguje, a je to zadarmo - ďalšia výhoda. Ale myslím si, že to ne treba preháňať s facebookom a meniť si status každú bol hodinu......

A na záver - pamätáte si vaše texty? Sú dosť dlhé :)

Pracujeme na tom, aby sme si texty pamätali, na koncertoch je to samozrejme nevyhnutné.... Ale keď ich dlhšiu dobu píšeš a potom i nahrávaš, prejdeš si ich mnohokrát, takže sa ti vryjú do pamäti....

Ďakujeme za rozhovor.

Rozhovor nie je upravovaný, je presným prepisom odpovedí kapely.
Za gramatickú správnosť zodpovedá samotná kapela alebo interpret.