176. kolo (ďalšie kolo 16.03.2009)
Vitajte v ďalšom kole GosAmKy. Vypadáva kapela ECHO, novinkou je zbor ADAM. V ďalšom kole sa stretneme o 2 týždne 16.03.2009. No a ako každý rok v marci, tak aj teraz si spolu s vami pripomíname vznik GosAmKy. Tento rok je to 8 výročie!

ROZHOVOR so zborom ADAM

Adam.jpg
Spevokol ADAM nie je na GosAmKE žiadny nováčik, no napriek tomu si občerstvíme pamäť – čo znamená vaša skratka ADAM?

ADAM bol prvý človek. Sme ako on: robíme chyby, sme hriešny, ale sme Boží. On je našim Otcom a On nám dal talent, ktorý sa snažíme rozvíjať. A to nám dáva silu byť lepší a rozdávať okolo seba radosť a lásku. A dodatočne sme si vymysleli význam jednotlivých písmen: Atraktívne Dievčatá A Mládenci.

Udiali sa vo vašom spevokole v poslednom čase nejaké personálne zmeny? Udržať pokope taký spevokol nie je maličkosť. Koľko vás vlastne pôsobí v zbore?

U nás sa vždy dejú nejaké zmeny. Niekto prichádza, niekto odchádza. Nerobíme žiadny výber detí a mládeže, ktorí chcú u nás spievať. To by aj bolo dosť ťažké v dedinke, ktorá má 1000 obyvateľov. A našim cieľom určite nie je dobyť gospelovú scénu. Aspoň pre mňa má väčšiu hodnotu, ak dokážeme dať týmto mladým zmysluplné vyplnenie voľného času a ak tým, čo robíme, sa stávame len o kúsoček lepšími, tak to má zmysel. Momentálne sa počet členov v zbore pohybuje kdesi medzi 20 až 30. Boli však časy, keď nás bolo do 60. A to už aj nám dnes znie priam neuveriteľne.

Aký bol pre ADAM rok 2008?

Iste budem hovoriť za všetkých členov, ak poviem, že úspešný. Ak nepočítam všetky účinkovania na sv. omšiach u nás v Jablonove, ako aj v katedrále na Spišskej Kapitule, tak sme zvládli aj usporiadanie druhého Adambálu po Veľkej noci, oddychový pobyt cez letné prázdniny na chate v Lopušnej Doline, úspešné premiestnenie Gospel talent festu pod Spišský hrad, ako aj vydarený Vianočný koncert, ktorý už tretí rok organizujeme spoločne s jablonovskou základnou školou. Zavŕšením našich aktivít v minulom roku bolo vydanie nášho prvého CD pod názvom: „Všetko je biele.“

Názov evokuje, že ide o CD z vianočnou tématikou, je to tak?

Pravdaže. Je na ňom 12 vianočných piesní z vlastnej autorskej dielne, ako aj piesne, ktoré sme prevzali ako celky a pri dvoch skladbách sme využili známu melódiu pre interpretáciu vlastného textu.

Z tohto CD je aj pieseň „Dar“, ktorú nasadzujete na GosAmKu. Čo je hlavnou myšlienkou tejto piesne a kto je autorom?

Text piesne som napísal ja a melódiu sme dali dokopy spoločne s našim klávesákom Ondrejom, ktorý to s nami ťahá od vzniku spevokolu. Pieseň vyjadruje nenahraditeľný prínos sviatosti zmierenia v čase Vianoc, kedy nám sneh odpustenia vyčistí dušu od čiernych škvŕn hriechu.

Existujete 11 rokov. Koľko CD sa vám za ten čas podarilo nahrať?

Toto je naše prvé CD. Chceli sme ho vydať pri príležitosti desiateho výročia vzniku spevokolu, no nevyšlo nám to, ale sme radi, že je už na svete. Verím však, že sa nám podarí vydať aj druhé CD, na ktoré už máme pripravené ďalšie vlastné pesničky.

Ako vyzerá nácvik spevokolu ADAM? Nie je pri takom počte členov problém udržať disciplínu?

A veruže, niekedy aj je. Ale to je, myslím si, pri tak širokom vekovom rozpätí celkom normálne. A zas nechceme, aby sa u nás deti a mládež cítili, ako na vojenskom cvičení. Na každom nácviku si užijeme aj kopec zábavy. Snažíme sa vytvárať takú rodinnú atmosféru.

Ktoré slovenské kresťanské kapely sa vám páčia? Sú pre vás niektoré z nich inšpiráciou?

Veľmi rád počúvam slovenskú kresťanskú muziku doma aj v aute, keď som pracovne na cestách. Páčia sa mi aj naše známejšie kresťanské kapely, ale rád vyhľadávam aj nových interpretov a rád počúvam samozrejme aj nahrávky nám podobných spevokolov, ak sa mi k nim, pravdaže, podarí dostať. A naozaj ma vedia zaujať všetky hudobné štýly. Dôležité je, aby hudba zvládala umocniť silu dobrého textu a vtedy štýl nie je rozhodujúci.

Kde vás môžu vidieť a počuť vaši fanúšikovia v roku 2009?

Najčastejšie účinkujeme na sv. omšiach u nás v Jablonove a v katedrále na Spišskej Kapitule. Tento rok sa nám tiež javí silný na svadobné sv. omše. S Božou pomocou by sme samozrejme chceli vystúpiť aj na tohtoročnom Gospel talent feste, ktorý by sa mal konať 11.-12. júla na Spišskom salaši pri Spišskom Podhradí. Účasť na iných festivaloch sme zatiaľ nezvažovali. Ja som dosť pracovne vyťažený a niektoré z aktivít už aj tak s manželkou zvládame na hranici možností. Veľmi radi by sme udržali aj tradíciu Vianočného koncertu, ktorý usporadúvame vždy na Štefana s našou základnou školou.

Aké sú plány vášho spevokolu v roku 2009?

Okrem vyššie spomenutých by sme radi dali do chodu našu webovú stránku a budeme sa snažiť dávať dokopy podobu nášho ďalšieho CD.

Štefan, na záver ešte otázka na vás, ako organizátora festivalu Gospel talent fest. Čo je hlavným cieľom vášho festivalu a kedy sa bude konať?

Hlavný cieľ festivalu už čiastočne naznačuje názov festivalu. Chceme objavovať a dávať priestor novým kapelám a spevokolom, ktorí robia kresťanskú hudbu, aby predstavili svoje umenie a podelili sa s ostatnými o to, akým spôsobom oni chvália Boha. Aby svojou aktívnou účasťou podporili v sebe ochotu rozdávať okolo seba radosť z talentu, ktorý dostali od Pána. Chceme im dať priestor na naplnenie Božieho očakávania rozvoja talentov, ktoré im boli štedro nadelené. Samozrejme chce festival byť aj súčasťou kultúrneho kalendára nášho regiónu a šíriteľom kresťanskej kultúry. Tento rok sa festival bude konať 11.-12. júla na Spišskom salaši pri Spišskom Podhradí v krásnom prostredí pod Spišským Hradom. Tradične aj v sobotu aj v nedeľu vystúpi ako hosť niektoré so známych zoskupení domácej gospelovej scény. Na záver si teda dovolím srdečne pozvať všetkých, ktorí majú radi atmosféru kresťanských festivalov a samozrejme by som týmto rád oslovil aj začínajúce kresťanské kapely a spevokoly, aby nabrali odvahu a prihlásili sa na gtk@centrum.sk . Rád s nimi dohodnem bližšie podmienky účinkovania na našom festivale.

Ďakujeme za rozhovor.

Rozhovor nie je upravovaný, je presným prepisom odpovedí kapely.
Za gramatickú správnosť zodpovedá samotná kapela alebo interpret.