171. kolo (ďalšie kolo 15.12.2008)
Vitajte v ďalšom kole GosAmKy. Vypadáva ZBOR SV. DUCHA ŽEHRA, ktorí prekročili limit 10 kôl, novinkou je ZDENKO.

ROZHOVOR so ZDENKOM

Zdenko.jpg
Zdeno, vítam ťa opäť na GosAmKe. Ako novinku máme v rebríku tvoju pieseň ZNAMENIE. Povedz niečo, čo ťa inšpirovalo pri písaní textu k tejto piesni.

Inšpirovaný som bol v modlitbe, ako väčšinou, keď píšem text. Keď cítim, že Boh je pri mne a mám v ruke pero. Moje pocity v prelínaní sa Jeho prijatia mňa takého, aký som.

Ja mám celkovo z tvojich piesní pocit, že sú úprimným zrkadlom tvojej duše a aj keď niektoré texty píšeš v tretej osobe, je to o niečom, čo si zažil sám? Texty a aj atmosféra piesní sú dosť melancholické, je to zámer alebo sú to tvoje momentálne pocity a atmosféru piesní neriešiš?

Je veľa vecí v piesňach, čo som zažil sám aj keď niektoré sú kus metaforickým spracovaním zážitkov. Melanchólia? Áno. Mám rád keď hudobník vyjadrí svoje pocity tónmi, harmóniou možno melancholickou. Neviem robiť pesničky typu opakovanie stále rovnakých rýmov a viet, aj keď Haleluja je OK, keď je úprimne povedané alebo vyspievané.

Máš nejaké reakcie na tvoje texty aj zo strany neveriacich ľudí?

Veľa neveriacich často reaguje na moje piesne. Na niekoho pôsobia depresívne a iný cíti úprimnosť, niekto plače a iný cíti dotyk Boha. Zanechávajú otázky zmyslu bytia.

Keby sa ťa niekto opýtal, že aký štýl hráš, čo odpovieš? Ja tam cítim ghotic rock, kde-tu punk, ale hlavne rock.

Aký štýl hrám... áno, je to rockové. Ale nejde o to, aké to je zvonku.

Zdeno, máš kapelu alebo hudbu tvoríš sám?

Hudbu robím sám doma. Pomáha mi manželka a deti. Mám bicie, gitary, kláves a je to :)

Plánuješ v budúcnosti aj koncerty? Máš hudobníkov, s ktorými by si hral?

Nemám hudobníkov. Neplánujem si nič do budúcnosti.

Chodievaš ako divák na koncerty kresťanských kapiel? Z Liptovského Mikuláša máš napríklad blízko na Campfest...

Mám rád koncerty. Vždy ale hľadám originalitu a kus umeleckého ducha. Ale hlavne úprimnosť a hĺbku. Videl som veľa kapiel kresťanských aj nekresťanských. Ak ide o preteky, kto je aký virtuóz, je to o ničom. Jeden môj priateľ mi nedávno povedal: „Ja hrám už 25 rokov, a čím dlhšie hrám, tým sa snažím byť jednoduchší, aby viacerí vedeli rozumieť mojim pocitom cez hudbu“.

Ak môžem, vrátim sa trošku k tvojej minulosti. Prežil si obrátenie, teda z neveriaceho človeka sa stal veriaci. Ty si v predchádzajúcom rozhovore pre GosAmKu povedal, že jednu noc si proste počul Boží hlas. Môže teda podľa teba človek, ktorý má problémy, ktorý si nevie v živote rady, dúfať, že aj on začuje takýto hlas? Pýtam sa ťa preto, lebo téma obrátenia určite zaujíma mnoho ľudí. Je to skrátka veľké požehnanie, súhlasíš?

Každý môže počuť Boží hlas. Ja som bol v úseku života, keď som videl svoj obraz v zrkadle a bol som zhrozený. Hriech. Hĺbka hriechu. Až na pokraji samovraždy, jednoducho hnus. „Tak ak si...“, povedal som. A On sa ozval. Boh len hľadá úprimné srdce a tam vstúpi, neviem ako, to urobí On. Keby nebol Boh Bohom, už by som teraz určite bol v pekle. Všetko je iné. Zažil som veľa, poviem až brutálnych vecí v živote. Naposledy toto: môj otec zomrel ako bezdomovec 6.8.2008. Ale v posledných chvíľach života uveril v Boha. Je to spravodlivé? Celý život týral rodinu a je v nebi. Je to spravodlivé?... Je to požehnanie.

Tebe teda stačilo jedinú noc počuť Boží hlas a v tvojom živote nastala taká vážna zmena? Nerozmýšľal si o Bohu už predtým, trebárs v časoch, keď si hrával v punkovej kapele?

„Ja som nevedel kto si, Pane.“

Ako prijala tvoje obrátenie najbližšia rodina?

Rodina sa dlho spamätávala z mojej zmeny. Po 4 rokoch krutých bojov uverila moja žena uprostred noci, na kolenách, v slzách.

Zdeno, držím ti palce a snáď niekedy aj vydáš vlastné CD, máš taký sen?

Nemám sen o vydaní CD. Mám sen, aby ľudia našli Boha...

Ďakujeme za rozhovor.

Rozhovor nie je upravovaný, je presným prepisom odpovedí kapely.
Za gramatickú správnosť zodpovedá samotná kapela alebo interpret.