165. kolo (ďalšie kolo 22.09.2008)
Pozdravujem všetkých priaznivcov Gosamky!

V našom rebríku nás opúšťta ADAM a vítame MORPH.

ROZHOVOR s kapelou MORPH

Ahoj Marek, vitaj znovu na GosAmKe! Prečo nový názov MORPH?

Nový názov bol jednoducho nevyhnutnosťou, keďže teda nechcem ďalej pokračovať v tvorbe pod vlastným menom ale hľadal som niečo umelecké, čo by tomu dalo nádych mysterióznosti. MORPH je znamená tvar, tvárnosť, niečo určité a modulárne a to je presne to čo chcem svojou hudbou vyjadriť.

Pripravuješ s týmto projektom kompletné CD?

Aj by som, ale keďže robím v mimoriadne hektickej investičnej branži a navyše sa neustále pohybujem medzi starým a novým kontinentom, je veľmi málo času na aktivity typu štúdio, pohodička, nahrávanie s kapelou atď. Z tohto dôvodu som si zriadil celkom slušné home recording studio, v ktorom vlastne aj MORPH vzniká, tvorí a tvárni sa...

Budú aj nejaké koncerty?

Rád by som bol. Neviem však kedy, stále je totiž otázne kde presne strávim jeseň a zimu.

Aké publikum plánuješ svojou hudbou osloviť?

Vôbec toto neplánujem, nie som v hudbe moc komerčný týpek. Teda určite nie stredný prúd typu 3tí deň, Hillsong a pod. Skôr ľudí, ktorí majú v hudbe radi neštandardné fúzie a nekomerčné texty.

Kto všetko s tebou spolupracuje?

V poslednom čase som nadštandardne spolupracoval s Romčom Žiaranom, bradatým to človekom, ktorý robí dramaturgiu a také tie veci v SRo. Mimo toho sme trochu jamovali s ľuďmi ako Ľuboš Šramo, Darinka a Miro Malí, tu však naša spolupráca zaviazla na mŕtvom bode, hlavne teda kvôli mne a mojej zaneprázdnenosti :=(

Do rebríka nasadzuješ pieseň GIVE ME SOME. Prezraď o nej niečo, ako vznikala?

Vznikala veľmi spontánne, v podstate som na nej vlastne testoval nové home studio a pacol som tam v anglijskom texte to, čo som práve prežíval že sa deje v bláznivom svete okolo nás.

Ktoré slovenské kresťanské kapely sa ti páčia?

Moc nesledujem kresťanské SR kapely, priznám sa. S hanbou teda. Ale viem že Vili Šándor prišiel zas späť z krajiny Vikingov, takže asi zas dá niečo dokopy.

Čo ti najviac chýba na slovenských kapelách?

Najviac? Asi snaha o vlastnú, unikátnu originalitu a nie nekonečné napodobovanie (často pekne zastaralých) zahraničných vzorov, preberanie pesničiek atď. Veeeeeľmi mi tu chýba v zboroch konkrétna, progresívna umelecká tvorivosť s vlastnou tvárou a tiež zázemie fanúšikov, aké som mal napríklad s minikapelkou čo sme dali dokopy v Severnej Karolíne.

Ďakujeme za rozhovor.

Rozhovor nie je upravovaný, je presným prepisom odpovedí kapely.
Za gramatickú správnosť zodpovedá samotná kapela alebo interpret.