Článok sa páči 10 ľuďom, nepáči sa 0 ľuďom. Čo si myslíš ty? Páči sa mi Nepáči sa mi

Rozhovor s kapelou The Wind

TheWind2.jpg
Prečítajte si rozhovor s kapelou The Wind.




Zdravím Jana z kapely The Wind! Na úvod klasická otázka - čo symbolizuje váš názov, prečo práve tento názov?

Veľmi dobrá otázka (práve v tomto počasí, keď pozriem vonku a vidím, čo všetko ten vietor vystrája). Veľmi dlho sme romýšľali nad tým, ako do jedného krátkeho názvu skryť všetok náš prejav, posolstvo, či všeobecne, hudbu, ktorú chceme ako kapela robiť. Veľmi dlho sme uvažovali nad rôznymi alternatívami, až do toho prišiel obraz vetra (The Wind = vietor z anglického prekladu). Vietor je presnou symbolikou toho, ako by sme chceli hrať - raz intenzívne, až tak, že to človeka núti sa pohnúť niekam ďalej, inokedy pre zmenu ako jemný vánok, ktorý vám vie spríjemniť horúce letné chvíle. Ale stále tak, aby to človeku robilo radosť a zároveň mu vnuklo myšlienku, ktorá je v našich piesňach schovaná. Myslím, že s vetrom sme sa dokázali dokonale stotožniť. :)

Aký bol pre vás rok 2012?

Najlepšou akciou minulého roku bol jednoznačne koncert na Festivale radosti v Pavlovciach nad Uhom, kde sme mali možnosť hrať pred kapelou eSPe a ľuďom sa tam veľmi zapáčila naša hudba. Koncertovali sme síce omnoho menej, ako by sme boli čakali, no vďaka tomu sme sa mohli viac venovať cvičeniu a dolaďovaniu našich piesní, ktoré sme aj koncom letných prázdnin zvečnili v našom debutovom CD s názvom „Nekonečno na dosah“. Okrem toho sme začali znova hrať v kostole na sv. omšiach, čo nás veľmi potešilo a začali sme skladať aj ďalšie piesne. Momentálne máme v repertoári okrem 12 albumových songov už 3 ďalšie(a stále vznikajú nové nápady!).

Máte ambíciu hrať aj na svetských akciách, alebo sa zatiaľ sústreďujete len na kresťanské pódiá?

Hráme aj na svetských akciách, síce nie takých masových ako Pohoda fest, Rock fest a podobne /hoci myslím, že ponuku hrať tam by sme určite neodriekli :) /. Už tradične začiatkom semestra organizujeme koncert v Košiciach v jednom hudobnom klube a chodia si nás vypočuť aj neveriaci poslucháči. Na naše vlastné prekvapenie, nikto nemal problém počúvať, ba dokonca prísť si zaskákať aj na piesne, ktoré chválili Boha, či pozývali ľudí do Jeho chrámu. Ak by bola možnosť, určite by sme hrali aj na väčších svetských akciách, tešíme sa tomu. A som presvedčený, že určite sa tomu tešia aj ľudia, ktorí sú veriaci, a aj na svetskej akcii nájdu skryté kresťanské posolstvo.

Čo je podľa teba príčinou, že na Slovensku kresťanské kapely neprenikli do mainstreamu a nepočuť ich v komerčných rádiách? Súhlasíš s názorom, že tieto kapely zaostávajú kvalitou?

Ťažko povedať. Ľudia už tak prirodzene majú voči kresťanskej hudbe predsudky. Možno si niekto myslí, že je zaostalá, že je menej kvalitná, že je o „vymývaní mozgov“ a tak ďalej a tak ďalej. A potom aj ľudia v rádiách, či hitparádach tak prirodzene vyberajú kapely a piesne, ktoré s Bohom nemajú nič spoločné. Bohužiaľ, nič z toho nie je pravda. Na slovenskej gospelovej scéne je veľa kapiel s chytľavými a kvalitnými skladbami, ktoré by sa určite uchytili, len je nutné sa zbaviť predsudkov pretrvávajúcich proti kresťanskej hudbe. Som presvedčený, že sa to dá ... postupne a pomaly ... ale dá sa to. S Božou pomocou a modlitbou môže aj gospelová hudba preniknúť do povedomia bežných ľudí, ktorým sa bude páčiť.

Myslíš, že má zmysel nálepka „kresťanská hudba“, prípadne „gospelová hudba“? Niektorí interpreti to totiž vnímajú ako silný handicap pri oslovovaní neveriacich poslucháčov.

Áno, bohužiaľ, je pravda, že keď sa o nejakej kapele hovorí ako o gospelovej, mnoho ľudí to v tej chvíli prestane riešiť a už sa tým ďalej nezaoberajú. Musíme si jednoducho priznať, že takto to je. AK CHCE gospelová kapela preraziť aj medzi svetskými poslucháčmi, jednoducho nemôže prísť a povedať: „My sme gospelová kapela, našim cieľom je chváliť Boha hudbou.“ Ľudia sa zľaknú a zostanú tam iba stáli poslucháči. Je to smutné, ale je to tak. Ak chce kapela zaujať svetské publikum, musí ponúknuť to, čo zaujme aj bežných ľudí – že hrá piesne o živote, láske, problémoch, ale aj o tom, ako sa všetko dá zvládnuť (s Božou pomocou). Vtedy ľudia svoj záujem nestratia a z vlastnej skúsenosti viem povedať, že prídu na koncert a mnohí nebudú mať problém. Samozrejme, stále budú takí, ktorí pri slove Boh odskočia, ale to je pochopiteľné. Ateisti nebudú počúvať gospel. No bežní ľudia, ktorí síce veria, hoci na to už zanevreli, si môžu pustiť aj taký song a budú radi.

Ktoré zo slovenských kresťanských kapiel sú pre vás inšpiráciou alebo si radi vypočute ich tvorbu?

Jednoznačne kapely ako Timothy, Tretí deň, Rišo Čanaky, eSPe /s ktorými sme už 2 krát mali možnosť koncertovať :)/, či F6 a iné, od ktorých sa stále učíme a čerpáme z ich piesní, keď hráme v kostole na sv. omšiach.

Akú úlohu zohráva pre vás image?

Myslím, že zohráva dôležitú rolu. Je fajn, keď kapela vyzerá dobre. Sem-tam riešime naše oblečenie, provokujeme sa narážkami o neupravených vlasoch a podobne, ale to skôr v rámci recesie a dobrej nálady =P. Stále sa snažíme byť prirodzení, ako v našej hudbe, tak v obliekaní. A myslím, že to je to najpodstatnejšie, čo ľudí zaujme a pritiahne ich pozornosť aj k nám.

O čom je skladba „Boh je tu“? Aký odkaz v nej poslucháč môže nájsť?

Pieseň „Boh je tu“ je o tom, ako sa Boh nachádza všade okolo nás, blízko nás, ba dokonca v nás samých, v našom vnútri. Je o tom, aby sme sa ho stále snažili nájsť. V piesni sa spieva, že On od nás nechce veľa, stačí spraviť len jeden (posledný) krok a hneď budeme bližšie k odpovediam na otázky, ktoré sú skryté v našom srdci.
Refrén vyzdvihuje to, že najviac si Božiu prítomnosť neuvedomíme nikde inde, ako v Jeho chráme. Boh sa na oltári sprítomňuje do jednej malej hostie, a práve TAM najviac pocítime Jeho lásku. Tam je nám najbližšie, tam nás dokáže hriať. A tam nás táto pieseň chce pozvať :) Amen.

Jano, čo robíš, keď ťa láka hriech? Máš nejakú radu pre mladého človeka, ako odolať pokušeniu?

Najľahšie, ako odolať pokušeniu, je jednoznačne vyhnúť sa mu. Nepozerať telku, keď tam idú neslušné scény, neísť von s partiou, ktorej zábavou je iba 40%-ná „zdrobnenina vody“, či zostať niekedy ticho, keď máme zlú náladu a vieme, že by sme zo seba vysypali len samé nadávky...
Keď však už pokušenie príde, musíme si byť vedomí, že toto nie je náš boj. Je to boj Boha s diablom, len, bohužiaľ, naše srdce je bojiskom, kde sa to odohráva (parafrázovaný John Eldredge z jeho knihy Divoký v srdci). Treba sa vždy modliť, rozprávať sa s Bohom o všetkom, vedieť mu vyznať svoje chyby, ako aj mu poďakovať za všetko dobré, prijímať sviatosti...skrátka, mať s Ním hlboký vzťah. A On nám na oplátku vnesie do života iný, hlbší pokoj. Pokoj, s ktorým sa naučíme ovládať naše zlozvyky, odolávať pokušeniu a posúvať sa ďalej. My sme len ľudia, zlyhávame. Ale Boh nezlyhá nikdy, stále tu bude pri nás a pre nás(ako vraví názov vyššie spomínanej piesne z našej tvorby).
Žiť s Bohom a vniesť ho do celého nášho života, myslím, že to je základ všetkého. :)

Aké sú vaše plány v roku 2013? Kde všade vás môžeme vidieť hrať?

Naše plány sú tento rok zahalené rúškom tajomstva :) Uvidíme, ako sa vyvinie situácia, určite máme v pláne hrať po okolitých mestách po dohode s miestnymi kňazmi, a snáď vyjde aj nejaký ten letný festival /napríklad LUMEN, CampFest.../. Ešte nemáme potvrdené nič, takže to nechávame na Božej prozreteľnosti .

Na záver mi dovoľ poďakovať sa ti za rozhovor. Máš niečo na srdci, čo by si rád odkázal tým, čo ho budú čítať?

Prepáčte, že som bol taký ukecaný :D :D ... Aj ja ďakujem, chcel by som Vám všetkým zapriať veľa pohody, radosti zo života, Božieho pokoja, a samozrejme dobrej hudby, ktorá vie vždy spríjemniť okamih. Majte sa krásne.


Diskusia k článku







Tu je formulár, pomocou ktorého môžete nechať odkaz. HTML tagy nie sú podporované. Povinné je (samozrejme okrem odkazu) meno, e-mail a kód. Ďakujeme ;)
Meno:    E-mail:    Web:
O
d
k
a
z
captcha   Opíšte kód z obrázku: