Článok sa páči 5 ľuďom, nepáči sa 0 ľuďom. Čo si myslíš ty? Páči sa mi Nepáči sa mi

Sion - Sila Ducha

Sion3.jpg
Prinášam vám recenziu albumu Sila Ducha kapely Sion. Pridajte sa k nim na Facebooku.Kapela Sion zo Sniny nie je iba kapelou. Je to zároveň spoločenstvo, založené na úprimnosti, priateľstve a viere. Svoje piesne sa snažia tvoriť ako jednu veľkú modlitbu, s ktorou sa obracajú k Pánovi. Týmito piesňami sa snažia dotknúť sŕdc túžiacich po Bohu. „A nech prichádza aj do sŕdc všetkých tých, ktorí budú tieto piesne počúvať a modliť sa nimi.“ – hovorí Ivetka zo Spojeného mládežníckeho zboru, ktorý spojil sily s kapelou Sion na ich debutovom CD „Sila Ducha“. Poďme sa spolu pozrieť na toto sympatické dielko ;)

Vynechanie úvodu Intra (ktorému sa budem venovať neskôr) by z môjho pohľadu albumu nijako neuškodilo, pretože to, čo hneď nasleduje, je viac ako výborné! Tympany, elektronika, mystická atmosféra – toto kapele vyšlo! Prvý plusový bod na úvod. A ďalšie plusové body sa hromadia čoskoro, nasleduje totiž rovnomenná pieseň ako názov albumu – Sila Ducha. Z môjho pohľadu ide asi o najlepší kúsok na albume, hoci nájdu sa aj ďalší kandidáti. Nechýba mu silná melódia, zaujímavý spev, nápaditá rytmika Jakuba Krátkeho (ktorý pôsobí alebo hosťuje už azda v takmer každej kapele na východnom Slovensku :-), lahodne znejúce gitarové sólo a impozantné vokály. Skvelý výber na úvod! Palec hore.

Kapela nás vtiahla do radostných chvál, nasleduje Vďaka Tebe, je to pomalá chvála, ale.... Ide o úmysel striedať dynamickejšie a pomalšie piesne? Ale prečo? Ak uvažujem nad materiálom ako celkom, ktorý Sion ponúkol na tomto albume a ide o materiál s veľkým potenciálom, mohli sa z dramaturgického hľadiska rozhodnúť rozdeliť CD na dve polovice – prvú radostnejšiu, dynamickejšiu, evanjelizačnú, určenú pre „hľadajúcich a nepraktizujúcich“ a v druhej časti by sme sa stíšili do uctievania a zvelebenia. Takto to robia mnohé kapely a je to overený model.

Pri skladbe Vzdávame Ti vďaky sa špeciálne zastavím, treba povedať, že po Sile Ducha sa jedná o druhú najlepšiu a najmelodickejšiu vec na albume. Samozrejme, toto hodnotenie môže byť subjektívne, ale viem si predstaviť, že práve táto skladba bude mať veľký úspech na živých vystúpeniach Sionu.

Spomeniem ešte dve skladby – On vstal z mŕtvych a Blahoslavená si. Prvá z nich, vydarená melodická oslavná pieseň, mohla byť zaradená na úvod albumu a ísť ruka v ruke so Sila Ducha. Úvod albumu by bol natoľko silný, že by poslucháč určite neprepol na ďalší song. Druhá spomenutá, mariánska pieseň, svojou hitovosťou pre mňa osobne silne ašpiruje na hymnu roku Sedembolestnej Panny Márie a ak nie to, tak by si aspoň zaslúžila znieť na podujatiach daného charakteru. Skladba môže osloviť široké vekové spektrum a pokiaľ sa jej dostane verejnej prezentácie, tak je pravdepodobné, že si získa nadšených mariánskych poslucháčov.

Za zmienku určite stojí bubeník. Viem o ňom, že je veľmi mladý a z CD počujem, že zo seba vydal maximum. Na albume podal naozaj solídny výkon, kiež by takto hrali všetci mladí bubeníci!

A paradoxne na záver – pretože som nechcel byť kritický hneď na začiatku – sa vrátim k úvodu albumu, ktorý je síce krátky, zato rozpačitý. Intro mi nesadlo a nepasuje k zvyšku albumu. Budík, bŕŕŕŕ, ranné vstávanie... a sirény... Toto si nemôžem pustiť večer, aby som sa pred spaním ukľudnil :) Ak kapela chcela robiť intro pre intro, tak sa jej to podarilo. Možno sa Sion dokonca snažil niečo do intra ukryť, nejaké posolstvo, niečo tam je možno zašifrované. OK, nič proti, ale potom prečo je tam „rádiová“ nezrozumiteľná angličtina, ak nám chceli niečo odkázať? Verím, že kapela nepostaví poslucháča do pozície „nezrelého a nešikovného“, ktorý nenašiel v ich intre nič jedine preto, lebo dobre nehľadal. Takýto postoj by koketoval s aroganciou. A vôbec, prečo by mal poslucháč niečo hľadať, ak chce pri hudbe len rozjímať a relaxovať? Povedzme si to na rovinu – ak v sebe Intro nesie nejaký odkaz, tak je zašifrovaný zložitým heslom, ktoré azda nepoznajú ani všetci členovia kapely, nieto ešte nezasvätený poslucháč.

Avšak treba povedať, že CD má veľmi málo slabých miest a v podstate žiadna pieseň nie je zbytočná "vata". Kapela Sion a Spojený mládežnícky zbor na tomto albume naozaj vytvorili spoločenstvo, jadro kapely si prizvalo množstvo hostí a výsledkom je debut, za ktorý sa určite hanbiť nemusia. Nechýba melódia, nechýbajú solídne inštrumentálne aj spevácke výkony a hlavne, nechýba mu "Sila Ducha". Iste, chybičky sa nájdu, ak ich človek hľadá. Možno by CD prospelo viac perkusií a to najmä v pomalších songoch, možno niekde bicie znejú „horšie“ po zvukovej stránke, možno... Ale cieľom tejto recenzie nebolo hľadať nedostatky. Cieľom bolo predstaviť vám nové dielo na slovenskej scéne a ponúknuť vám duchovné piesne na zvelebenie a uctievanie. Pretože mne takto „chválovo“ toto CD zneje a nachádza sa na ňom viacero vydarených piesní. Tak poďte uctievať spolu so Sionom! ;)

Recenziu albumu Sila Ducha kapely Sion pripravil Vlado Bis. Pridajte sa na FB profil GosAmKy.


Diskusia k článku05.07.2014
Gertruda
02:27
Mam odkaz, ze to su uzasni mladi ludia. Pocula som ich prvy raz spievat na Lumene v Lupe 2.jula t.r., no nemohla som sa z toho dostat, ze ako zistim, co to je zac. Tak som sa obratila na Lumen a povedali mi. Nasla som si to aj na Internete, ste uzasna mladez, no rodicia mozu byt hrdi a stsastni z vas.

Pisala, by som viac, ale musim byt strucna, lebo potom neviem prestat. Inac, ja by som mohla byt vsetkym babka. Musim teraz nejako zohnat to CD, nakolko ja byvam troska dalej. Drzim palce, naozaj je to Sila Ducha sv. ste dobri a taki ostante. Zelam vsetkym vela Bozieho pozehnania a ochranu Panny Marie a mudrost od Ducha sv.Len to ma cenu a to sa kupit neda, Verte mi, viem o com hovorim, ja mam 73 a pocuvam aj Michael aj Vas z youtube, ale musim zohnat vas disk do auta
Tu je formulár, pomocou ktorého môžete nechať odkaz. HTML tagy nie sú podporované. Povinné je (samozrejme okrem odkazu) meno, e-mail a kód. Ďakujeme ;)
Meno:    E-mail:    Web:
O
d
k
a
z
captcha   Opíšte kód z obrázku: