Článok sa páči 1 ľuďom, nepáči sa 0 ľuďom. Čo si myslíš ty? Páči sa mi Nepáči sa mi

Rozhovor s kapelou Kéfas

Kefas2.jpg
Prinášam vám rozhovor s Ľubošom Kútnikom z kapely Kéfas. Viac info o nich nájdete na ich webe, FB profile alebo aj v tomto rozhovore ;)Zdravím kapelu Kéfas! Na úvod klasická otázka - čo symbolizuje váš názov, prečo ste zvolili práve tento názov?

Názov Kéfas dala kapele naša bývalá vokalistka Andrea. Pochádza z aramejčiny a v preklade znamená skala. Chápeme ho v dvoch rovinách: hráme rockovú hudbu, a teda Kéfas v zmysle tvrdý ako skala, a naše duchovné základy staviame na skale. Snažíme sa byť pevní vo svojich názoroch, postojoch a hod¬notách, čo je v dnešnej dobe dosť dôležité.

Kedy a ako vznikla vaša kapela? A ako by ste charakterizovali štýl, ktorý hráte?

Ako tradične väčšina skupín z kresťanského prostredia, aj my sme sa vyprofilovali z doprovodnej skupiny mládežníckeho spevokolu Juventus z Ružomberka. Keďže sme mali dostatok piesní, ktoré boli rockovejšie a nedali sa použiť pre zbor, rozhodli sme sa osamostatniť a zmeniť názov aj štýl hrania. V súčasnosti hráme štýl, ktorý by sa dal charakterizovať ako pop-rock.Čo hovoríte na víťazku Gospel talent 2013 Slávku Tkáčovú? Oslovili vás aj nejaké ďalšie súťažné piesne?

Priznám sa, že viem o tejto súťaži, ale interpretov som si nestihol vypočuť , až v gospelparáde rádia Lumen som započul víťaznú skladbu od Slávky - Chcem vetriť, ktorá má chytľavú melódiu a zaujala ma. Gospeltalent je určite dobrý odrazový mostík a zviditeľnenie sa v prostredí gospelu. Interpreti však majú pred sebou ešte dlhú cestu práce na sebe. V minulom ročníku ma oslovila Majka Beretová, ktorú aj trochu poznám a viem, že má v sebe veľký interpretačný a skladateľský potenciál.

Myslíte si, že má zmysel nálepka „kresťanská hudba“, prípadne „gospelová hudba“? Niektorí interpreti to totiž vnímajú ako silný handicap pri oslovovaní neveriacich poslucháčov.

Mám ten istý názor. Nálepka gospel je určitý handicap, ak sa chcete priblížiť k neveriacemu publiku. My sa vnímame ako pop - rocková skupina spievajúca o určitých hodnotách, ktoré môžu osloviť aj súčasnú mladú generáciu. I keď je pravdou ,že naše publikum už starne s nami a je vo veku 25 - 40 rokov :)Do akej miery je podľa vás podstatný image a trendy v muzike?

Na pódiu sa pozerá lepšie na človeka, ktorý je upravený a pôsobí príjemne na poslucháčov. V hudbe sa snažíme počúvať aktuálnu hudbu a selektujeme pre seba, čo je nám najbližšie. Určite nás veľmi posunul dopredu náš producent Roman Šoltys a nasmeroval nás k hudobnému štýlu, ktorý je aj nám blízky. V súkromí počúvame U2, Petra, Bryan Adams, Bon Jovi, Team, Audio Adrenaline, DC Talk, No Name, Roxette, Delirious, Chinaski, I.M.T. Smile, Queen, Coldplay, Dream Theater, Pink Floyd, Yes, Team, Tublatanka, Elán ..... je toho veľa :)

Čo je podľa vás príčinou, že na Slovensku kresťanské kapely skoro vôbec neprenikli do mainstreamu a nepočuť ich v komerčných rádiách? Súhlasíte s názorom, že tieto kapely zaostávajú kvalitou?

Môžem s týmto názorom súhlasiť do určitej miery. Je pravda, že aj naše piesne si môžu priaznivci vypočuť predovšetkým na vlnách Rádia Lumen, Rádia 7, Proglas či v Televízii Lux, no hrajú nás aj v menších lokálnych rádiách. Inde je cesta doslova „zarúbaná“. Je to však problém celej gospelovej scény na Slovensku. Súvisí to aj s predsudkami, ktoré voči nej ľudia stále majú. Na druhej strane však treba povedať, že mnohé kresťanské kapely, ktoré majú ambície presadiť sa na komerčnej scéne, sa nesnažia posúvať vyššie v oblasti kvality textov, hudby, aranžmánov a celkovej produkcie. Čo sa však týka mainstreamu, problém dostať sa do týchto „počúvaných“ rádií majú aj nekresťanské kapely, nielen gospelové.

Ďakujem za rozhovor, ešte sa opýtam, aké sú vaše plány na rok 2014? Zrejme spojené s oslavami 20. výročia kapely...

K nášmu výročiu pripravujeme výberové CD, ktoré by malo zmapovať celú našu doterajšiu tvorbu. Starým skladbám dávame nový šat, aby to bolo zvukovo aktuálne. Chceli by sme ho slávnostne uviesť do života 22.11. u nás v Ružomberku. Samozrejme, že plánujeme aj sériu koncertov, na ktorých by sme oslávili spolu s našimi fanúšikmi naše výročie. Viac o našich plánoch sa môžu naši priaznivci dozvedieť na našom webe alebo cez facebook... www.kefas-online.com
Diskusia k článkuTu je formulár, pomocou ktorého môžete nechať odkaz. HTML tagy nie sú podporované. Povinné je (samozrejme okrem odkazu) meno, e-mail a kód. Ďakujeme ;)
Meno:    E-mail:    Web:
O
d
k
a
z
captcha   Opíšte kód z obrázku: