Článok sa páči 0 ľuďom, nepáči sa 0 ľuďom. Čo si myslíš ty? Páči sa mi Nepáči sa mi

Rozhovor s kapelou Smaily

Smaily3.jpg
Prinášam vám rozhovor s kapelou Smaily. Viac info o nich nájdete na ich webe, na Facebooku alebo aj v tomto rozhovore ;)Zdravím kapelu Smaily! Na úvod klasická otázka - čo symbolizuje váš názov, prečo ste zvolili práve tento názov?

Z odstupom času to vidíme čím ďalej tým jasnejšie – preto lebo kresťan má prinášať do života radosť. Keďže radosť sa zvyčajne vyjadruje úsmevom. Preto Smaily :)

Kedy a ako vznikla vaša kapela? A ako by ste charakterizovali štýl, ktorý hráte?

Kapela vznikla v roku 2001, kedy Ján Karkoszka – leader začal skladať piesne. V saleziánskom oratóriu „Úsmev“ v Poprade, kde sme vyrastali, sa každoročne uskutočňuje kultúrny program Don Bosco show. Práve do tohto programu si Ján, jeho dve sestry a dvaja kamaráti v januári 2002 pripravili dve piesne. Toto bolo prvé vystúpenie kapely Smaily. Čo sa týka štýlu kapely, tak také „gro“ je to folk-rock, ale netajíme sa tým, že nás bavia experimenty a teda v našich piesňach môžete nájsť aj prvky hip-hopu, metalu, ale aj ľudovej piesne.

Myslíte si, že má zmysel nálepka „kresťanská hudba“, prípadne „gospelová hudba“? Niektorí interpreti to totiž vnímajú ako silný handicap pri oslovovaní neveriacich poslucháčov.

Ján Karkoszka: V našom prípade pre nás má nálepka „gospelová hudba“ veľký zmysel. Je to preto, lebo my sme a chceme byť gospelovou kapelou. V mojom veku (32 :-) sa už človek zamýšľa, aký hlbší význam má to, že obetuje toľko úsilia kapele. Keby tento význam nebol v tom, že vidíme ako Boh koná cez našu kapelu, ako sú ľudia povzbudený naším svedectvom, neviem, či by sme mali síl ísť ďalej. Zároveň – kapela potrebuje poslucháčov a my vďaka tomu, že hráme zväčša po okolitých farnostiach máme neskutočne veľa práce a tým aj neskutočne veľa poslucháčov... čo viac si kapela môže želať :) Časové možnosti nám v súčasnosti dovoľujú hrať tak 2 – 3 krát do mesiaca, zväčša po nedeľných doobedných sv. omšiach (kde máme možnosť obohatiť svojím svedectvom množstvo tradičných veriacich) a piatkových večerných sv. omšiach (kde sa stretávame so zapálenými mladými po mládežkách...) Viete, v kostoloch sú ľudia, ktorí žijú v tomto svete – iba sú otvorenejší na pôde kostola prijímať veci týkajúce sa ich viery. Mnohí – hlavne na dedinách - nemajú možnosť vidieť kresťanskú hudbu, alebo inú formu kresťanskej kultúry naživo – minimálne tým sme pre nich obohatením. A naším úspechom je, keď sa Boh cez nás dotkne aspoň jedného z nich.

Ktoré kapely sú pre vás inšpiráciou v tvorbe a ktoré máte radi ako poslucháči?

Jano Karkoszka s manželkou Aničkou Karkoszkovou: Máme radi slovenskú gospelovú scénu a radi sa nechávame obohatiť aj novými kapelami, ktoré nachádzame často práve tu na GosAmKe. Veľmi radi si vypočujeme Tretí deň, Timothy, Rieku života, Braňa Letka, Slnovrat, Metelicu, ... ... Zo zahraničných sú to napr. Third day, Leeland, Michal Smith...... a mohli by sme ešte dlho pokračovať. Čo sa týka obohatenia v tvorbe – väčšinou sa nad tým nezamýšľame – tvoríme hudbu tak, ako ju cítime. Avšak kde - tu sa na skúške objaví veta.... spravme to tak, ako to robí napr. Leeland...:)

Crossroads

Do akej miery je podľa vás podstatný image a trendy v muzike?

Image – do tej miery, kým nenúti človeka mať dve tváre. Kapela by mala mať taký image, aký aj skutočne žije. V našom prípade sa snažíme o image Ježiša Krista :)
Trendy v muzike – nejako extra nás neovplyvňujú, ale radi si vypočujeme aj moderné trendy, ak to niekto vie pekne podať.

Čo je podľa vás príčinou, že na Slovensku kresťanské kapely skoro vôbec neprenikli do mainstreamu a nepočuť ich v komerčných rádiách?

Príčinou je pravdepodobne to, že my kresťania sa hanbíme hovoriť o Bohu na verejnosti. Najradšej sa zatvárame s našou vierou do kostolov a aj tam necháme radšej hovoriť kňazov. Dôkazom je aj to, že ľudia v kostoloch čím ďalej tým menej spievajú. Proste si to tam len ticho odstoja, aby ich snáď niekto nepočul, ako vrúcne sa modlia. Zároveň, nájdu sa takí, ktorí o kresťanstve nechcú ani počuť. Pravdepodobne preto, lebo by museli niečo vo svojom živote zmeniť. Verím, že slobodný človek sa môže nechať obohatiť čímkoľvek bez toho, aby mal pocit, že sa s tým musí celkovo stotožňovať. Preto je naozaj škoda, že sa tak bojíme prejaviť svoju vieru. Veď aj verejnoprávne médiá by mali hovoriť za všetky skupiny ľudí a nás kresťanov je predsa mnoho. Myslím, že v tomto ohľade nás môže povzbudiť napr. rádio Slovensko či STV. Tu čas od času nájdeme kresťanskú reportáž bez posudzovania či mienkotvorných poznámok.

Súhlasíte s názorom, že kresťanské kapely zaostávajú kvalitou?

Kvalita sa dá dosiahnuť jedine tvrdou prácou a množstvom odpracovaných hodín – tu nájdeme hranicu medzi profesionálmi a amatérmi vo všetkých oblastiach života či je to šport či hudba. Keďže gospelom sa zväčša na Slovensku zarábať nedá, zostáva nám skôr tá druhá možnosť. Robiť to najlepšie ako vieme, avšak len ako amatéri. To však neznamená, že nemáme čo ponúknuť. Profesionálne kapely častokrát spievajú piesne, ktoré si sami nenapísali. Ide o image, o to, aby zaujali.... Amatérske kapely a zvlášť tie gospelové poslucháčovi ponúkajú úprimnosť, otvorenosť, okrem duševného aj duchovné obohatenie.... Skúste si predstaviť, ako sa cítite vy ako osoba pred známym umelcom – skôr ako menejcenný – keď sa k nemu vôbec dostanete. Pri umelcovi amatérovi sa cítite dobre – nemá odstup od ľudí, dá sa za ním prísť a opýtať sa ho na čokoľvek. Nemá problém odpovedať....:)

Čo robíte, keď vás láka hriech? Máte nejakú radu pre mladého človeka, ako odolať pokušeniu?

Každodenná modlitba, spoločenstvo – zaradiť sa niekam, nebiť kresťan samotár a nakoniec byť pokorný, neobhajovať svoje nedostatky tým, že iný je horší ako ja, tak to robia dnes všetci...., ale priznať si svoje chyby pred Bohom a vždy sa vrátiť na správnu cestu. Keď sa o toto snažíme, zmeníme pohľad na život, postupne sa zbavíme toho, čo nás zotročuje a začneme si uvedomovať, aký krásny život nám Boh daroval.

Aké sú vaše plány na rok 2014? Kde všade vás môžeme vidieť hrať?

Do konca roka 2014 máme v pláne nahrať naše šieste CD. Snáď sa nám to s Božou pomocou podarí :) Rozpis koncertov a akcií, si môžete pozrieť na našom webe www.smaily.sk – kde si môžete popočúvať aj všetky naše doterajšie albumy. Kto sa dočítal až sem - Ďakujeme – nech Vás Boh žehná :)
Diskusia k článkuTu je formulár, pomocou ktorého môžete nechať odkaz. HTML tagy nie sú podporované. Povinné je (samozrejme okrem odkazu) meno, e-mail a kód. Ďakujeme ;)
Meno:    E-mail:    Web:
O
d
k
a
z
captcha   Opíšte kód z obrázku: