Článok sa páči 2 ľuďom, nepáči sa 0 ľuďom. Čo si myslíš ty? Páči sa mi Nepáči sa mi

Rozhovor s Katkou Krajčoviechovou

KatkaKrajcoviechova.JPG
Prinášam vám rozhovor s Katkou Krajčoviechovou, ktorá v súťaži Gospel talent 2013 získala Cenu Rádia Lumen. Pridajte sa k nej na Facebooku.Ahoj Katka! Na úvod prezraď čitateľom niečo v skratke o sebe, koľko sa venuješ hudbe, či máš kapelu atď... ;-)

Hudbe sa venujem už od základnej školy. Začala som s hrou na klavír a potom neskôr som sa odvážila prísť opýtať, či môžem chodiť na hodiny spevu ku mojej Pani učiteľke a ona ma naštastie prijala. :)
Mám 18 rokov a moju prvú pesničku som napísala na jeseň v roku 2012. Kapelu vlastne nemám odiciálne, ale sú pri mne ľudia, s ktorými si vždy rada zahrám. Sú to užasní hudobníci, ale hlavne sú perfektní ľuia a výborne sa s nimi cítim. Chodím aj do dvoch speváckych súborov. Jeden je Melódia a teraz taký novší je Acapeople, plný úžasných ľudí. Je to moja druha veľká rodina. :) Spievanie v súboroch mi veľmi pomáha či už profesionálnej, alebo po srdcovej stránke. :)

Venuješ sa spevu, aký nástroj ovládaš? Čo ťa baví najviac?

Spevu sa venujem...fakt neviem koľko :D ale venujem sa mu rada.:) Hrám na klavíri a na gitare. Gitare sa venujem podstatne menej, pretože na nej hrám len tak pre potešenie, takže som amatér v tejto oblasti a keby niet môjho kamarátka Števka, ktorý mi požičal gitaru, tak by som možno ani neskladala. :D Na klavír som chodila 8 rokov, ale neviem či sa moje schopnosti v hre rovnajú kvalite, ktorú by som mala po ôsmych rokoch podať. Najviac ma baví náhoda, pretože niečo objavím a potom sa stým môžem hrať. A taktiež ma baví sa radovať a byť s mojimi najbližšími. :)

Máš rada aj chválové piesne? Aj také tvoríš?

Mám rada chválové piesne a aj rada chodím na chvály, ale také piesne som ešte nezložila, ale možno niekedy. :)

Skončil sa tretí ročník súťaže Gospel talent. Ako hodnotíš svoje umiestnenie a cenu Rádia Lumen?

Som nadšená, prekvapená, potešená,...šťastná. :) Nečakala som umiestnenie, keďže som sa nedostala do finálovej päťky. A o cene rádia Lumen som ani nesnívala. Som za to veľmi vďačná!

A ako hodnotíš víťazku Slávku Tkáčovú? Páči sa ti jej súťažná pieseň?

Slávka. :) Keď som počula jej pieseň, tak som prekvapene zostala počúvať jej zaujímavý a veľmi pekný hlas. Taktiež sa mi páčili slová piesne a hlavne potom ako som zistila, že má iba 17 rokov.
Ten text je veľmi silný. :) Gratulujem jej a teším sa, že vyhrala práve ona. Aj keď sa priznám, že som mala iného favorita, ale so Slávkou som veľmi spokojná ;)Ktoré zo slovenských kresťanských kapiel sú pre teba inšpiráciou alebo si rada vypočuješ ich tvorbu?

Mne sa veľmi páči naša Sima Martausová. :) Mám ju veľmi rada ako človeka, ale aj ako hudobníčku, skladateľku. :) Veľakrát ma inšpiruje ohľadom textov, ale aj hudby, ktorú tvorí a ako ju komponuje.:) Ďalej sa mi páči Janais. Tiež krásne slová a hlavne energické piesne sa mi páčia, tie majú úžasné, podľa mňa :)

Myslíš si, že má zmysel nálepka „kresťanská hudba“, prípadne „gospelová hudba“? Niektorí interpreti to totiž vnímajú ako silný handicap pri oslovovaní neveriacich poslucháčov.

No neviem, či to má zmysel, ale ja sa za tú nálepku určite nehanbím, pretože je to taktiež vyjadrenie citov a názoru ako všetky piesne, ktoré sa normálne púšťajú v slovenských rádiách. :) Myslím si, že gospelová a kresťanská hudba môže priniesť potešenie, dobrú náladu, poučenie a usmernenie pre lepší život aj neveriacim poslucháčom :) Veľa kúskov z kresťanskej tvorby je kvalitných po textovej, ale aj po hudobníckej stránke. Je to otázkou tolerancie. :)

Čo je podľa teba príčinou, že na Slovensku kresťanské kapely skoro vôbec neprenikli do mainstreamu a nepočuť ich v komerčných rádiách? Súhlasíš s názorom, že tieto kapely zaostávajú kvalitou?

Tieto kapely rozhodne nezaostávajú kvalitou, nie každý má možnosť nahrať pesničku vo vysokej kvalite. Mne sa zdajú tieto kresťanské piesne originálne tým, že každá jedna z nich nie je tvorená pre zárobok, ale ako liek na dušu. Neviem, čo môže byť toho príčinou, ale myslím si, že je to veľká škoda, že nie sú hrané v komerčných rádiách. Mne by vyhovovalo, keby ich počujem aj v „normálnych“ rádiách. :)

Do akej miery je pre teba podstatný image a trendy v muzike?

Nemám v pláne sa za každú cenu presadiť tým, že by som menila tvár mojich piesní na základe súčasného trendu. Hudba je veľmi subjektívna vec, každému sa páči niečo iné a ja sa najviac cítim doma v takom trende, aký práve teraz mám. Pravdaže sa bude moja tvorba formovať, ale stále sa budem snažiť a prosiť Boha, aby to bolo formované Jeho plánmi a nie mojimi, čiže ľudskými. :)

Ako vo svojom živote spoznávaš Božie plány?

Intuitívne. Modlila som sa za to veľmi, ale potom som pochopila, že Boh mi dal slobodnú vôľu a Jeho vôľa je, aby som našla skutočné šťastie a lásku práve v Ňom, ale spôsob akým to nájdem, je na mojej osobnej slobode a na mojich túžbach. :)

Katka, čo robíš, keď ťa láka hriech? Máš nejakú radu alebo skúsenosť pre mladého človeka, ako odolať pokušeniu? Dnes je totiž možné na internete nájsť všeličo...

Je ťažké bojovať proti hriechu a hlavne pre ľudí, ktorí si myslia a žijú v presvedčení, že na celý život a na všetko sú sami. Ja bojujem modlitbou. Poprosím Ocka, aby odo mňa odohnal zlé. Je však pravda, že som človek a niekedy sa viac spolieham na svoje odháňacie schopnosti ako na Božie. Snažím sa Bohu priblížiť čo najviac, pretože ak budem mať s Bohom dostatočne blízky vzťah, Zlo mi nemôže nijak ublížiť.

Aké sú tvoje hudobné plány na rok 2014? Kde všade ťa môžeme vidieť hrať?

No zatiaľ iba v mojom rodnom meste. Možno príde nejaká ponuka aj z iného mesta. :) ale zhrnula by som to asi tak, že sa teším na to, čo príde.

Na záver mi dovoľ poďakovať sa ti za zaujímavý rozhovor a za ochotné odpovede na otázky. Máš niečo na srdci, čo by si rada odkázala tým, čo ho budú čítať?

Hlavne, aby ste si nezávideli, pretože každý z vás je jedinečný. Všetky veci majú svoju príčinu, nič sa nedeje z náhody. Nie je náhoda akí sme. Majte sa radi, pomáhajte si, radujte sa zo života, radujte sa, že ste Božími deťmi!!!. :) Bude to ťažké, ale verte mi: OPLATÍ SA TO!

Diskusia k článkuTu je formulár, pomocou ktorého môžete nechať odkaz. HTML tagy nie sú podporované. Povinné je (samozrejme okrem odkazu) meno, e-mail a kód. Ďakujeme ;)
Meno:    E-mail:    Web:
O
d
k
a
z
captcha   Opíšte kód z obrázku: