Článok sa páči 0 ľuďom, nepáči sa 0 ľuďom. Čo si myslíš ty? Páči sa mi Nepáči sa mi

Rozhovor s kapelou Caritas

Caritas1.jpg
Prinášam vám rozhovor s Alenou Drinkovou, vedúcou kapely Caritas. Pridajte sa k nim na Facebooku.Zdravím kapelu Caritas! Na úvod klasická otázka - čo symbolizuje váš názov, prečo ste zvolili práve tento názov?

Slovo caritas pochádza z latinčiny. Tento nápad sme si požičali z encykliky pápeža Benedikta XVI. – Deus Caritas est. V nej sa vysvetľuje význam slova caritas – láska, ktorá sa daruje. Tým, čo máme v sebe a čo môžeme dať, sa tiež chceme darovať.

Aký je rozdiel medzi spoločenstvom Caritas a rovnomennou kapelou? Je to podobné ako to majú kapely eSPé alebo Bétel?

Nevnímame rozdiel medzi kapelou a spoločenstvom. Tí istí ľudia, ktorí sa stretávajú na stretkách (až na pár výnimiek), aj spievajú alebo hrajú na nejaký hudobný nástroj. Sme jednoducho spievajúce spoločenstvo.

Koho považujete za svoju cieľovú skupinu? Chcete sa orientovať len na veriace publikum alebo plánujete aj koncerty na bežnej, svetskej scéne?

Zatiaľ sa orientujeme len na gospel, neuvažovali sme nad svetskou scénou. Uvedomujeme si, že naše talenty nám dal Boh, preto ich aj chceme využívať na Jeho oslavu. Má to veľkú výhodu - pri skladaní gospelových pesničiek nám aspoň pomáha Duch Svätý... :)Čo tvorí základ vašej tvorby – chválové piesne alebo evanjelizačné?

Nikdy sme sa nezamýšľali nad týmto rozdielom. Spievame jednoducho o Bohu. Do tvorby sa snažíme vkladať naše myšlienky, pocity a skúsenosti s Ním.

Ktoré zo slovenských kresťanských kapiel sú pre vás inšpiráciou alebo si radi vypočujete ich tvorbu?

Oslovila nás najmä skupina Trinity Group kombináciou hĺbky textov a profesionálnej hudby.

Do akej miery je pre vás podstatný image a trendy v muzike?

Nie sme natoľko známy, aby sme sa zamýšľali nad imidžom. Chceme tvoriť pre radosť to, čo sa nám páči.

Caritas

Myslíte si, že má zmysel nálepka „kresťanská hudba“, prípadne „gospelová hudba“? Niektorí interpreti to totiž vnímajú ako silný handicap pri oslovovaní neveriacich poslucháčov.

Gospelová hudba je jednoducho hudba o Bohu, to nikto nezmení. Ak sa niekto za túto „nálepku“ hanbí, je to asi preto, že nechce prezentovať Boha, ale samého seba.

Čo je podľa vás príčinou, že na Slovensku kresťanské kapely skoro vôbec neprenikli do mainstreamu nepočuť ich v komerčných rádiách? Súhlasíte s názorom, že tieto kapely zaostávajú kvalitou?

Myslíme si, že je to všetko o biznise. Naše rádiá nehrajú ani kvalitných slovenských interpretov, nieto ešte gospel, čo nám je ľúto.Čo robíte, keď vás láka hriech? Máte nejakú radu pre mladého človeka, ako odolať pokušeniu?

Ťažko hovoriť o nejakom všeobecnom návode. Každý z nás má asi svoju taktiku. Niekedy svoj boj vybojuje, niekedy zlyhá. Boh však vo svojej múdrosti vymyslel sviatosť zmierenia, lebo vedel, že budeme stáť o druhú šancu.

Aké sú vaše plány na rok 2014? Kde všade vás môžeme vidieť spievať?

Momentálne si zaspievame na sv. omšiach pre deti alebo birmovancov u nás vo farnosti. Konkrétne akcie zatiaľ nemáme naplánované, všetko to vítame akosi spontánne. Ak nás niekto pozve a nekryje sa to s inými povinnosťami, radi prídeme.

Na záver mi dovoľte poďakovať sa vám za rozhovor. Máte niečo na srdci, čo by ste radi odkázali tým, čo ho budú čítať?

Snažte sa o svätosť. Nebojte sa.
Diskusia k článkuTu je formulár, pomocou ktorého môžete nechať odkaz. HTML tagy nie sú podporované. Povinné je (samozrejme okrem odkazu) meno, e-mail a kód. Ďakujeme ;)
Meno:    E-mail:    Web:
O
d
k
a
z
captcha   Opíšte kód z obrázku: