Článok sa páči 3 ľuďom, nepáči sa 0 ľuďom. Čo si myslíš ty? Páči sa mi Nepáči sa mi

Rozhovor s kapelou FireFly

FireFly.jpg
Prinášam vám rozhovor s Tatianou Dankovou, vedúcou kapely FireFly. Pridajte sa k nim na Facebooku.Zdravím kapelu FireFly! Na úvod klasická otázka - čo symbolizuje váš názov, prečo ste zvolili práve tento názov?

Názov FireFly (v slovenskom preklade „svätojánska muška“) je zložený z dvoch slov – Fire (oheň) a Fly (lietať). Symbolizuje to našu horlivosť v službe pre Boha, túžbu prinášať svetlo druhým ľuďom prostredníctvom našich piesní. Každý z nás je akoby malým svetielkom. Spolu tvoríme spoločenstvo zapálené pre Božiu vôľu. Našim mottom sa stal citát zo sv. Písma: „Vstaň, zasvieť, veď prišlo tvoje svetlo a sláva Pánova sa zaskvela nad tebou.“ (Iz 60,1) Je to ako naša výzva pre ľudí, čo budú počuť našu hudbu. Lebo my chceme svietiť a rozdávať toto Božie svetlo ďalej.

Kedy vznikla vaša kapela? Alebo je vás lepšie charakterizovať ako zbor?

Náš zbor vznikol už veľmi dávno, ale jeho členovia sa neustále menili, starší odchádzali, mladší prichádzali, pribúdali nástroje, zmenil sa celkový štýl hrania. Začali sme tvoriť vlastné piesne a v aktuálnej zostave pôsobíme dva roky. Vo farnosti hrávame ako zbor mladých, ale povedala by som, že skôr taký netradičný :) Máme živú kapelu a viacero sólových spevákov.

Fungujete 2 roky a do súťaže Gospel Talent ste poslali skladbu „Pieseň pokusov“. Stále iba spolu teda robíte hudobné pokusy? :)

Fungujeme už dlhšie, ale taký silnejší vzrast nášho pôsobenia zažívame posledné dva až tri roky. Začalo to skladaním vlastných piesní...texty písané z hĺbky srdca a hudba zložená aby čo najlepšie vyjadrovala myšlienku piesne. Keď už bolo viacero našich piesní na svete, chýbal nám názov. Po dlhom hľadaní, modlení nás konečne jeden oslovil a prirástol k našim srdciam. :) Čo sa týka našich hudobných pokusov – neustále sa pokúšame prekonať samých seba. Vždy je čo vylepšovať a jedine skúšaním sa môžeme posúvať ďalej.Čo hovoríte na víťazku Gospel talent 2013 Slávku Tkáčovú? Oslovili vás aj nejaké ďalšie súťažné piesne?

Pieseň Slávky Tkáčovej ma oslovila od prvého počutia. Je veľmi chytľavá a preto som si ju potom aj celý deň spievala. :) Krásny text, jednoduchá melódia. Verila som, že táto pieseň bude úspešná. A aj bola. Veľmi sa z toho teším, pretože Boh sa vďaka nej môže dotknúť veľa mladých ľudí. Oslovili ma samozrejme aj ďalšie súťažné piesne, druhou favoritkou bola Katka Krajčoviechová, ktorá vyhrala cenu Rádia Lumen, čo ma takisto potešilo. Držím im palce.

Čo považujete za pozitíva tejto súťaže a čo by ste vylepšili?

Veľké pozitívum bol portál www.igospel.sk. Páčila sa mi forma uverejňovania informácií a samozrejme aj facebooková stránka, ktorá nás o všetkom včas upozorňovala. A čo by som vylepšila, to naozaj netuším, keďže toto bola prvá súťaž, ktorej sme sa zúčastnili.

Ktoré zo slovenských kresťanských kapiel sú pre vás inšpiráciou alebo si radi vypočujete ich tvorbu?

Keďže nás je viac, každý má svoj štýl a svoje obľúbené kapely a ich piesne. Keďže hrávame hlavne na omšiach a máme za sebou aj pár koncertov, okrem našich piesní, hrávame aj prebrané piesne. Richard Čanaky, eSPé, Rieka Života, Janais, Križici, Timothy.... Zo zahraničných kapiel je pre nás inšpiráciou kapela Hillsong, Leeland...

Myslíte si, že má zmysel nálepka „kresťanská hudba“, prípadne „gospelová hudba“? Niektorí interpreti to totiž vnímajú ako silný handicap pri oslovovaní neveriacich poslucháčov.

Má to veľký zmysel. Nálepka „gospelová hudba“ sa nijako nelíši od nálepiek ako „punková“ či „vážna“ hudba... Nemyslím si, že by dnešných neveriacich poslucháčov odradila táto nálepka (možno jedine tých, ktorí sú zásadne proti kresťanstvu). Dnes väčšina ľudí počúva to, čo sa im páči, bez ohľadu na posolstvo textu. Výsledok je už individuálny, či sa daná pieseň dotkne človeka len povrchne, alebo v ňom zanechá niečo hodnotnejšie.

Do akej miery je podľa vás podstatný image a trendy v muzike?

Image a trendy v hudbe sú dôležité, pretože sú dobrým prostriedkom na zviditeľnenie kapely. Ak má kapela svoj vlastný špecifický štýl (image) je to len plus, pretože ľudia si ju môžu ľahšie všimnúť. Samozrejme nemám na mysli nič prehnané. Horšie je, keď sa samotná kapela skrýva za image a kvalita hudby ide bokom. Niekedy to však môže byť naopak, že talent je natoľko veľký, že samotný image nie je tak dôležitý, ani potrebný.Čo je podľa vás príčinou, že na Slovensku kresťanské kapely skoro vôbec neprenikli do mainstreamu a nepočuť ich v komerčných rádiách?

Ťažká otázka :) Možno keby tí ľudia, ktorí riadia rádiá a všetko, čo sa tam hrá, boli veriaci, vyzeralo by to inak. Tlak dnešnej doby je však silnejší, než jednotlivec.
Z optimistického hľadiska môžeme povedať, že v komerčných rádiách hrajú všeobecne málo slovenskej muziky. Väčšinou hrajú len anglické hity, možno aj toto je dôvod, že na slovenskú hudbu a už vôbec na slovenský gospel nezostáva čas.

Súhlasíte s názorom, že kresťanské kapely zaostávajú kvalitou?

Určite si nemyslím, že kresťanské kapely zaostávajú kvalitou. Máme veľa kvalitných profesionálnych kresťanských kapiel a takisto aj veľa začínajúcich amatérskych kapiel. Práveže si myslím, že sú ešte „nad“kvalitné :) pretože ľuďom ponúkajú oveľa viac! V myšlienkach a v posolstve ich textov.

Čo robíte, keď vás láka hriech? Máte nejakú radu alebo skúsenosť pre mladého človeka, ako odolať pokušeniu? Dnes je možné na internete nájsť všeličo...

Súhlasím. Dnes je možné na internete nájsť všeličo, či už dokonca všetko. Je smutné koľko klamstiev a poloprávd sa tam nachádza a mladý človek môže veľmi ľahko padnúť do tejto pasce. Odolávať pokušeniu je veľmi ťažké a jedinú radu, ktorú mám, je modliť sa. Prosiť Boha aby mi dal silu odolávať.
Ja by som skôr chcela zdôrazniť jednu (podľa môjho názoru dôležitejšiu) vec. Je to sila vstať. Aj keď neodolám pokušeniu a padnem, veľmi dôležité je vedieť znovu vstať a opäť prísť k Bohu. Očistiť si srdce. Vždy sa dá začať odznova. Božie milosrdenstvo je tak veľké. Treba len nabrať odvahu :)

Aké sú vaše plány na zvyšok roka 2013 a rok 2014? Kde všade vás môžeme vidieť hrať?

Koniec roka je tu za chvíľu a musím povedať, že od septembra je to pre nás veľmi plodné obdobie :) Pripravujeme naše úplne prvé CD, na ktoré sa všetci veľmi tešíme. Prípravy boli náročné, musím pochváliť snahu a vytrvalosť všetkých spevákov pri nácvikoch a všetkých, ktorí nám pomáhajú a podporujú nás. Nahrávanie je už v plnom prúde a náš prvý album s názvom „Zasvieť“ očakávame na prelome tohto roka.
A čo sa týka nášho spievania, každý piatok o 18:00 a každú nedeľu o 10:00 sprevádzame sv. omšu v Kostole sv. Štefana v Bernolákove :)
Budúci rok plánujeme aj nejaké koncertíky, takže všetky info môžete nájsť na našej facebookovej stránke.

Na záver mi dovoľte poďakovať sa za rozhovor. Máte niečo na srdci, čo by ste radi odkázali tým, čo ho budú čítať?

Ja ďakujem :)
A tu je odkaz. „Nik nemá väčšiu lásku, ako ten, kto položí svoj život, za svojich priateľov.“ (Jn 15,13)
Pán Ježiš ti ponúka priateľstvo. Jediné skutočné a večné priateľstvo. Si slobodný a je na tebe či ho prijmeš. Ale ver mi. Ak sa preňho rozhodneš, zistíš, že to bolo tvoje najlepšie životné rozhodnutie.
Diskusia k článkuTu je formulár, pomocou ktorého môžete nechať odkaz. HTML tagy nie sú podporované. Povinné je (samozrejme okrem odkazu) meno, e-mail a kód. Ďakujeme ;)
Meno:    E-mail:    Web:
O
d
k
a
z
captcha   Opíšte kód z obrázku: